Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Pobaltské štáty nebudú poskytovať azyl Rusom utekajúcim pred mobilizáciou

21.09.2022, 21:51
Autor:
TASRTASR

Odmietnutie splniť si občiansku povinnosť v Rusku nie je dostatočný dôvod na to, aby (utečencom) zabezpečil udelenie azylu v inej krajine," vyhlásil šéf estónskeho rezortu diplomacie.

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko nebudú poskytovať azyl ruským občanom, ktorí zo svojej vlasti utekajú po vyhlásení čiastočnej mobilizácie obyvateľstva. V stredu to uviedli ich ministri zahraničných vecí. Správa pochádza z agentúry Reuters.

"Odmietnutie splniť si občiansku povinnosť v Rusku nie je dostatočný dôvod na to, aby (utečencom) zabezpečil udelenie azylu v inej krajine," vyhlásil šéf estónskeho rezortu diplomacie Urmas Reinsalu.

image

Ruská polícia zadržala na protestoch proti mobilizácii už viac ako tisíc ľudí

Aj lotyšský minister zahraničných vecí Edgar Rinkévičs v stredu na Twitteri napísal, že rozhodnutie neposkytovať útočisko padlo z obáv o bezpečnosť v jeho krajine. Litovský rezort diplomacie vyhlásil, že každá žiadosť o azyl bude posudzovaná individuálne.

Tieto tri pobaltské štáty spolu s Poľskom začali zamietať vstup Rusov do krajiny už v pondelok o polnoci. Ako dôvod uviedli, že Rusi by "nemali cestovať, keď je ich vlasť vo vojne s Ukrajinou".

image

Rusko prepustilo desať zajatcov z Ukrajiny, vybavila to Saudská Arábia

Zákaz sa netýka ruských disidentov, vodičov nákladných áut, osôb s trvalým pobytom v Európskej únií ani tých, ktorí chcú navštíviť svojich rodinných príslušníkov.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v Moskvou ovládaných oblastiach na východe a juhu Ukrajiny o pripojení k Rusku. Minister obrany Sergej Šojgu spresnil, že v Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov. Šéf Kremľa taktiež avizoval, že Rusko — ktoré je jadrovou veľmocou — je na ochranu svojho územia odhodlané použiť "všetky dostupné prostriedky".

01 - Modified: 2022-09-21 19:31:22 - Feat.: 1 - Title: Ruská polícia zadržala na protestoch proti mobilizácii už viac ako tisíc ľudí 02 - Modified: 2022-09-21 19:03:17 - Feat.: 1 - Title: Fínsko chce "obmedziť alebo zastaviť" vstup do krajiny pre ruských turistov 03 - Modified: 2022-09-21 18:49:35 - Feat.: 1 - Title: Ministri zahraničia krajín Európskej únie sa v reakcii na Putina mimoriadne zídu v New Yorku
01 - Modified: 2025-12-28 17:41:57 - Feat.: - Title: Trump pred stretnutim so Zelenským telefonoval s Putinom. Bol to produktívny rozhovor, tvrdí šéf Bieleho domu 02 - Modified: 2025-12-28 17:21:03 - Feat.: - Title: Rusko predĺžilo zákaz vývozu benzínu a nafty o ďalšie dva mesiace, platiť tak bude do konca februára 03 - Modified: 2025-12-28 08:53:03 - Feat.: - Title: Lavrov varuje Západ: Európske vojská na Ukrajine by boli legitímnym cieľom pre ruskú armádu 04 - Modified: 2025-12-28 07:25:27 - Feat.: - Title: Rusko je proti nezávislosti Taiwanu a považuje ho za súčasť Číny, vyhlásil Lavrov. Japonsku adresoval výzvu 05 - Modified: 2025-12-27 19:41:13 - Feat.: - Title: Rusi tvrdia, že sa zmocnili ukrajinských miest Myrnohrad a Huljajpole
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. december 2025 08:55