StoryEditor

Aké poníženie? Putinov hovorca považuje Cherson stále za súčasť Ruska. Je to stanovené zákonom, tvrdí

11.11.2022, 12:22
Autor:
ČTKČTK

V Kremli podľa Dmitrija Peskova neľutujú, že usporiadali slávnostnú ceremóniu na prijatie Chersonskej a ďalších oblastí do Ruskej federácie.

Kremeľ naďalej pokladá Chersonskú oblasť, kde sa úspešne rozvíja ukrajinská protiofenzíva a ruské vojská ustupujú, za súčasť Ruska. Povedal to dnes hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov. V stiahnutí z pravého, západného brehu Dnepra vrátane oblastnej metropoly Chersonu nevidí hovorca nič ponižujúce.

"Je to (Chersonská oblasť) subjekt Ruskej federácie. Toto postavenie je stanovené a zakotvené v zákonoch. Tu nie sú a nemôžu byť žiadne zmeny," povedal Peskov.

Hovorca odmietol odpovedať na otázky novinárov, ako prezident Putin prijal hlásenie generála Sergeja Surovikina o situácii v Chersone a rozhodnutie stiahnuť odtiaľ ruské vojská, ktoré prijal minister obrany Sergej Šojgu.

Obráťte sa na rerort obrany

"Bolo to rozhodnutie ministra obrany, a tak sa prosím obráťte na ministerstvo obrany. Ja k tomu nemám čo povedať," vyhlásil Peskov. Podobne na ministerstvo obrany odkázal aj otázky ohľadom priebehu "špeciálnej vojenskej operácie", ako v Kremli nazývajú vojnu proti Ukrajine, ktorá pokračuje už 261. dňom.

image

V centre Chersonu sa objavila ukrajinská vlajka. Vyvesili ju tam partizáni, tvrdí miestny novinár

Na otázku BBC hovorca odvetil, že stiahnutie z Chersonu nepokladajú v Kremli za ponižujúce.

Putin sa na konci septembra pokúsil pripojiť k Rusku štyri ukrajinské oblasti, vrátane Chersonskej, ktorých sa Rusi čiastočne zmocnili. Toto rozhodnutie schválil ruský ústavný súd a parlament. Kyjev a väčšina sveta tieto ruské rozhodnutia neuznávajú.

Peskov dnes povedal novinárom, že v Kremli neľutujú, že usporiadali slávnostnú ceremóniu na prijatie Chersonskej a ďalších oblastí do Ruskej federácie.

Kedy Rusko ukončí vojnu?

Hovorca tiež povedal, že Rusko môže ukončiť "špeciálnu vojenskú operáciu" po dosiahnutí jej cieľov. "Konflikt na Ukrajine - a z nášho hľadiska špeciálnu vojenskú operáciu - možno ukončiť po dosiahnutí jej cieľov. Alebo ukončiť cestou dosiahnutia cieľov mierovými rozhovormi, čo je tiež možné. Ale vzhľadom na stanovisko, ktoré zaujíma ukrajinská strana, nie sú mierové rozhovory možné," dodal Peskov.

image

Boje nezastaví ani zima, Ukrajinci budú môcť postupovať ešte rýchlejšie ako na jeseň, myslia si experti

Pri vpáde ruských vojsk na Ukrajinu Putin označil za cieľ operácie "denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny", "oslobodenie Donbasu" a vytvorenie podmienok, ktoré by zaručovali bezpečnosť Ruska.

Kyjev podmieňuje rokovania tým, že Rusko stiahne svoje vojská z okupovaných území, za ktoré Ukrajina pokladá aj Krym, anektovaný Ruskom na jar 2014.

S Putinom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokovať nemieni, chce si počkať až na Putinovho nástupcu.

01 - Modified: 2023-05-31 21:31:21 - Feat.: - Title: V Prahe vznikne kontaktné centrum pomoci pre preživších vojny na Ukrajine 02 - Modified: 2023-05-31 20:43:47 - Feat.: - Title: Ódor s Fialom rokovali o povojnovej obnove Ukrajiny či energetike, odmietajú ruskú agresiu 03 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne 04 - Modified: 2023-05-31 20:03:51 - Feat.: - Title: Rusko hlási zničenie ukrajinskej lode, podľa Britov Moskva stráca iniciatívu. Prigožin chce mobilizáciu 05 - Modified: 2023-05-31 19:19:22 - Feat.: - Title: Gruzínska prezidentka verí, že jej krajina tento rok získa kandidátsky štatút. Chce "ochranu pred Ruskom"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2023 05:15