Nemecká spravodajská služba BND má problémy s náborom nových zamestnancov. Po koronavírusovej pandémii, ktorá sa premietla do štýlu fungovania mnohých pracovísk, je pre ňu totiž čoraz ťažšie zaujať mladú generáciu. Tá túži najmä po flexibilite. „Špióni jednoducho nemôžu pracovať z domu,“ zúfa si šéf BND, podľa ktorého mladým vadí aj podmienka, že si špióni nemôžu nosiť mobil do práce.
"Niektoré veci, ktoré sú dnes považované za samozrejmé, jednoducho nemôžeme ponúknuť. Nábor zamestnancov, je pre nás teraz veľká výzva,“ povedal v pondelok šéf BND Bruno Kahl. "Potreba práce na diaľku je pre našich zamestnancov z bezpečnostných dôvodov len ťažko možná," dodal.
Problém je to podľa Kahla najmä pre mladých uchádzačov z generácie Z, ktorým tiež prekáža predstava, že si do práce nebudú môcť vziať svoj mobilný telefón. "Dnes je to náročná požiadavka," uviedol.
Personál starne
BND teraz zamestnáva asi šesť a pol tisíc ľudí, jej personál ale starne a ľudia odchádzajú do dôchodku. Nutne preto potrebuje doplniť kvalifikovaných pracovníkov. Agentúra sa podľa Kahla stretáva s nedostatkom regrútov najmä na pozíciách vo vedeckej a technickej oblasti alebo kybernetike. Chýbajú aj ľudia so znalosťou arabčiny. „Problém predstavuje aj konkurencia, ktorá kvalifikovaným pracovníkom ponúka lepší plat,“ pripustil Kahl.
„Ešte pred troma rokmi, pred koronavírusovou pandémiou, sme mali každoročne desať tisíc žiadostí o prácu a mohli sme si vybrať,“ uviedol Kahl.
Podľa portálu Tarnkappe by BND časom rada zaviedla inovatívne technológie a bezpečnostné opatrenia, ktoré prácu z domova aspoň čiastočne umožnia. Bude to ale vyžadovať investície do IT infraštruktúry a školenia zamestnancov. Teraz sa podľa BND zameria napríklad na ponúkanie čiastočných úväzkov a flexibilnejšie pracovné doby.
Prieskum spoločnosti YouGov z roku 2021 zistil, že 49 percent zamestnancov v Nemecku by v budúcnosti chcelo aspoň čiastočne pracovať z domu.
Náborové kampane pre špióny na sieťach
Denník The Washington Post podotýka, že BND nie je jediná spravodajská služba, ktorá musí po pandémii prispôsobiť náborovú taktiku novým požiadavkám a zľaviť z niektorých svojich nárokov.
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) uviedla, že aj u nej otázka bezpečnosti ponecháva len málo šancí na prácu z domu alebo z iného nezabezpečeného miesta, ale že sa snaží zvýšiť flexibilitu ďalšími spôsobmi.
CIA tiež pri hľadaní nového personálu skúša moderný prístup vrátane inzercie na sociálnych sieťach alebo portálu YouTube.
V minulom týždni agentúra napríklad predstavila náborovú kampaň zameranú na ruských občanov nespokojných s politikou Kremľa. „Ste armádny dôstojník? Pracujete v spravodajstve, diplomacii, vede, technológii alebo sa stretávate s ľuďmi, ktorí sa týmto odvetviam venujú? Máte informácie o ekonomike alebo vedení Ruska? Spojte sa s nami,“ znie v novo publikovanom videu.
Britskí spravodajcovia z kontrarozviedky MI5, tajnej služby MI6 a špionážnej organizácie GCHQ vlani oznámili zrušenie požiadavky, aby žiadatelia mali aspoň jedného britského rodiča. Teraz musí mať iba britské občianstvo. MI6 na svojom webe tiež uvádza, že jej flexibilná pracovná politika znamená, že môžete pracovať s ohľadom na svoje osobné záväzky.
GCHQ pravidelne vydáva hlavolamy pre verejnosť, ktorá sa chce u nej uchádzať o zamestnanie alebo sa len zoznámiť s náročnosťou jej práce.