Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.12.2021, 13:00

Pranie nosilo smrť, zvyšky jedla liečili, stromček visel z trámu a strigy tancovali. Takéto bolo čaro minulosti

  • Hoci nám to racionálne v nás hovorí, že orech v rohu izby, minca pod obrusom či rybia šupina v peňaženke v skutočnosti nie sú zárukou budúcej prosperity, čosi iné nám zároveň našepkáva, aby sme kúzlu tradície opäť raz podľahli.
  • Magická sila obdobia okolo Vianoc v mnohých prebúdza to malé dieťa, ktoré verilo na zázraky a všetko bolo možné.
  • Poraziť deväťhlavého draka, zmeniť sa na princeznú s drobnou nôžkou, potrestať zlú ježibabu alebo nájsť svojho princa...
  • A čo ak na tom naozaj niečo je? Veď kedy, ak nie v tomto kúzelnom zimnom období, môže fantázia pracovať na plné obrátky?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.
Pranie nosilo smrť, zvyšky jedla liečili, stromček visel z trámu a strigy tancovali. Takéto bolo čaro minulosti
Zdroj: archív TASR

Pozrime sa napríklad, ako vyzeralo adventné obdobie v slovenskej obci Červený Kameň, ležiacej neďaleko hradov Lednica a Vršatec. Začínalo sa už v novembri, v období stríg a čarov.

Prvý stridží deň bol na Katarínu, keď sa konali tradičné katarínske zábavy, ktoré trvali až do bieleho rána. Azda sa tento prastarý zvyk po pandémii opäť vráti v plnej paráde... V tento deň sa tradovalo, že sa nesmie pracovať s ničím, čo má koleso, v celom Červenom Kameni sa tak mlyny a kolovrátky zastavili.

Ďalší stridží deň pripadal na Ondreja. Keď zapadlo slnko, vydali sa mladé a nezadané dievčatá triasť ploty. Museli nájsť dom, kde býval Ondrej, zatriasť mu plotom, potichu zašepkať zaklínadlo a do rána už nemohli povedať ani slovo. V tento deň sa zvykli tiež variť halušky.

Zdroj: Archív HN

​Kúzlo bolo najúčinnejšie, keď ukradli múku z domu Ondreja a varilo sa v úplne novom hrnci. Dievčatá si napísali na papierik mená chlapcov, známych aj neznámych, papieriky zabalili do cesta a pohádzali do vriacej vody.

V prvej haluške, ktorá vyplávala na povrch viacej vody, sa skrývalo meno budúceho ženícha. Aby to malo tie správne stridžie grády, halušku vraj bolo treba z vriacej vody vytiahnuť holými rukami. Toto určite neskúšajte...

Nájsť vhodného muža bolo zjavne veľmi dôležité, na svätú Barboru si teda dievčatá poistili šancu nájsť toho najvhodnejšieho tým, že rezali „Barborku“, vetvičku zo starej čerešne, aby im na Štedrý deň vykvitla, čo bol jasný znak, že sa do roka vydajú.

Lucia a Tomáš

Najočakávanejším dňom býval kedysi pre dievčatá 13. december, sviatok Lucie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.