Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.04.2018, 11:52

Ako sme získali najvyšší vrch. Prvenstvo mu dlho upierali, zmenilo to až revolučné zistenie

Je najvyšší na Slovensku, zaokrúhlene meria 2 655 metrov, mnohí sú hrdí, že existuje, a mnohí naň vyliezli.

Ako sme získali najvyšší vrch. Prvenstvo mu dlho upierali, zmenilo to až revolučné zistenie
Zdroj: Ján Madarás

Gerlachovský štít však nebol vždy považovaný za najvyšší. Tento rok uplynulo 180 rokov, čo lesný hospodár Ľudovít Greiner prišiel s takmer revolučným zistením – nie, najvyšší nie je Lomnický štít ani Kriváň, ale Gerlach!

​Podľa ľudí z liptovskej strany bol za najvyšší považovaný Kriváň, podľa ľudí zo spišskej strany, naopak, Lomnický štít. Od 18. storočia štíty merali vojaci aj odborníci barometrickým spôsobom (podľa poklesu tlaku vo výške), ale žiadne z meraní neukázalo na Gerlachovský štít.

​Lesný hospodár Ľudovít Greiner začiatkom 19. storočia na rozdiel od iných tvrdil, že najvyšší je Gerlachovský štít, a aj to dokázal, keď sa dostal k lepším prístrojom a štíty zmeral. Gerlachovskému štítu nameral 8 354 viedenských stôp, čo bolo 2 641 metrov nad morom. Samozrejme, nie je to presný údaj, dnes vieme, že štít je vyšší, ale na tie časy to bolo od Greinera veľmi dobré meranie. Roky však miestni odmietali zobrať do úvahy, že je to tak, hoci Greiner výsledky svojich zistení aj publikoval. 

Greiner bol lesník a Lesy SR majú dodnes dokladované, že prvý článok, v ktorom referoval o prvých objavných meraniach, vyšiel v roku 1839 v budínskom časopise Gemeinnützige Blätter zur Belehrung und Unterhalt pod názvom Die Gerlsdorfer Spitze als die höchste Gebirgschöhe der Karpathen (Gerlachovský štít ako najvyšší vrchol Karpát): „Po tejto základnej správe vyšiel článok v Slovenských novinách. Všeobecné prijatie priekopníckeho Greinerovho tvrdenia o výškovom prvenstve Gerlachovského štítu nechalo na seba čakať niekoľko desaťročí od publikovania prvých správ. Môžeme ho datovať do roku 1876, keď bola vydaná mapa Vysokých Tatier spracovaná viedenským Vojenským kartografickým ústavom. Podklady k tejto mape pochádzali z takzvaného tretieho vojenského mapovania, konkrétne zo systematických trigonometrických meraní Tatier z roku 1874,“ píšu Lesy SR.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.