Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.11.2019, 00:00

Pastor a pravnuk Járu Cimrmana: Úspešný je v Česku aj za oceánom

  • Zatiaľ od svojho domu v americkom Utahu odháňa klaksónom iba medvede, ale už ho tam navštevujú aj Česi.
  • Možno preto, že deväť kníh napísal exkluzívne iba pre nich. Americký pastor a spisovateľ ROBERT FULGHUM (82) navštívil pri svojich cestách za čitateľmi stovky miest po celom svete.
  • „Môžem vám však povedať, že to človeka po čase unaví,“ hovorí, „takže momentálne vediem pokojný život – raz za rok vyrazím do Čiech, prežijem tam hektický mesiac a zase sa vrátim domov.“
  • Čo by so svojimi čitateľmi v USA na pódiu neskúšal? A prečo najväčšiemu internetovému kníhkupectvu na svete nefandí?
Pastor a pravnuk Járu Cimrmana: Úspešný je v Česku aj za oceánom
Zdroj: Mafra/ Ladislav Nemec

Aké bolo vaše knižné turné po Českej republike?
Zdá sa, že sme navštívili aj miesta, ktoré nepozná ani veľa miestnych. Ak teda Česi vidia náš cestovný plán, občas hovoria, že tam ešte neboli (program amerického prozaika zahŕňa desiatky zastávok od Slaného po Sedlčany, pozn. red.). Ale pri tomto turné nešlo o bežné čitateľské besedy, autorské čítanie alebo autogramiádu. Sprevádzala ma dvojica českých hercov, ktorí naštudovali scénky z prvej a druhej knihy mojej trilógie. Počas deväťdesiatminútového predstavenia robíme spolu aj improvizácie, pre ktoré vymýšľam nové príbehy.

Vraj do tej šou zapájate aj publikum...
Ja iba po česky poviem „Ospravedlňujem sa, že neviem po česky“ a vysvetlím, že potrebujem, aby mi niekto pomohol prekladať. A keď sa niekto prihlási, tak ľuďom poviem, aby môjmu tlmočníkovi pomohli, takže diváci medzi sebou spolupracujú a rôzne sa dopĺňajú. Pár večerov sme si aj spoločne zaspievali. Publikum na to síce spočiatku veľmi nereaguje, ale rozprávam im o slove „Aleluja“, potom na melódiu Ódy na radosť spievam len la-la-la (notuje hymnu Európskej únie, pozn. red.) a nakoniec to nahradíme tým „Aleluja“. To už sa niektorí ľudia v publiku rozospievajú a ja ich potom presvedčím, že predsa nebudeme spievať posediačky, takže s divákmi na záver vytvoríme naozajstný spevácky zbor v stoji. Toto všetko je však možné len vďaka vašej výnimočnej národnej povahe. V Amerike by to takto nešlo.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.