Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
31.01.2020, 16:00

Trpí ním aj Greta Thunbergová. Aký je život s Aspergerom?

• Žijú medzi nami, u mnohých vzbudzujú posmešky, rozpaky, nepochopenie, predsudky... A pritom by možno stačilo iba trochu načúvať.
  • „Je paradox, že pôsobím ako smejko a každý večer myslím na samovraždu, ale čo má človek robiť, keď mu vlastný život príde ako tragikomédia,“ vraví BRAŇO LACKO (29), ktorému lekári zistili Aspergerov syndróm až po tom, čo sa sám otestoval na internete.
  • Takúto diagnózu má aj známa švédska aktivistka Greta Thunbergová. Aký je život podľa vlastných pravidiel?
  • Prečo sú takíto ľudia nedobrovoľní samotári? Čo by sme mali zmeniť, aby nimi neboli?
Trpí ním aj Greta Thunbergová. Aký je život s Aspergerom?
Zdroj: Reuters

Aspergerov syndróm sa zvyčajne zistí už v detstve, no vám ho diagnostikovali pred štyrmi rokmi. Čo tomu predchádzalo?
Nikdy som nezapadal medzi bežných ľudí, ani do kolektívu. Nechodil som do materskej školy, bol som introvert, bral som to ako niečo normálne. Na základnej škole som mal úzkosti, rodičia ma vzali k detskej psychologičke, spravila mi testy, zistila, že mám vysoké IQ a to považovala za dôvod, prečo nezapadám medzi vrstovníkov.

​Tým sa však problém nevyriešil. Ako to pokračovalo?
Na strednej škole som mal problémy so zubami, mal som fóbiu zo zubárky. Šiel som za psychiatričkou, aby mi dala nejaké lieky na upokojenie, pretože som nedokázal ani len ísť do čakárne zubnej lekárky. Psychiatrička ma vyšetrila a diagnostikovala mi schizoidnú poruchu osobnosti, čo sa neskôr ukázalo ako nesprávne.

Mali ste v detstve nejakých kamarátov?
Jedného, občas dvoch v triede, ale s kolektívom nič.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.