Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.02.2020, 00:00

Paľo Habera: Slovensko by bolo oveľa ďalej, keby sa tu stále tak nekradlo

  • Na slovenskej aj českej hudobnej scéne je už 40 rokov, skladá pesničky, spieva v skupine Team, ktorý má asi najprepracovanejšiu koncertnú šou u nás s aparatúrou svetových parametrov.
  • PAVOL HABERA (57) však nikdy nebol iba členom skupiny, vždy mal množstvo vlastných projektov. Je tiež jediný porotca, ktorý bol pri všetkých doterajších sériách speváckej talentovej súťaže SuperStar.
  • Tá sa prvýkrát objavila na Slovensku v roku 2004 na vtedajšej STV, potom prešla šou do Markízy a v súčasnosti odštartoval už jej deviaty ročník.
Paľo Habera: Slovensko by bolo oveľa ďalej, keby sa tu stále tak nekradlo
Zdroj: TASR

Pred šestnástimi rokmi priniesla súťaž SuperStar cez televízie do obývačiek niečo, čo zmenilo dovtedajší pohľad na hudobné šou. Ako ste ju vnímali vy?
Ako geniálny nápad. Predtým platilo, že ak niekto zaspieval niečo zle, všetci sme si hovorili – kurník šopa, to je zlé, ale nikto to spevákovi nikdy nepovedal nahlas, a už vôbec nie v televízii. Dovtedy boli programy typu Spieva celá rodina, kde sa všetci vychválili, aj keď to bolo úplne zlé. A zrazu prišla SuperStar, kde porota spevákovi povedala pravdu z očí do očí. Prvý ročník bol ešte vo verejnoprávnej televízii a všetci mali výhrady, prečo ju verejnoprávna televízia vysiela, no bol to dobrý ťah vtedajšieho riaditeľa Rybníčka, lebo zrazu všetci začali pozerať STV. Nebál sa kúpiť komerčný program, ktorý zarábal peniaze.

Súťaž však niektorí odsudzovali.
Tí, ktorí začali cítiť nebezpečenstvo, že ich niekto ohrozuje – kolegovia speváci. Možno si hovorili, že zrazu im bude niekto brať kšefty.

Hovorili o rýchlokvaskách, že superstáristi sú párkrát na obrazovke a už sú hviezdy. Nie sú rýchlokvasky?
Figu rýchlokvasky, zrazu sa našli mladí, ktorí spievali aj lepšie ako tí, čo ich kritizovali. Ukázalo sa, že mnohí z tej súťaže sú skvelí interpreti, len im treba napísať dobrú pesničku. Mnohí si ju dnes dokážu napísať aj sami, ale to ešte v tej chvíli nevedeli, lebo ani nevedeli, že vedia tak dobre spievať. Bola to genialita Simona Fullera, že hodil na stôl takýto produkt, ktorý sa rozšíril do celého sveta.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.