Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.03.2020, 15:30

Juraj Čurný: Aj mladí milujú legendárne slovenské hity

  • Slovenská populárna hudba možno nikdy nedala svetu veľké hviezdy, ale domáca tvorba sa rozhodne nemá za čo hanbiť, je kvalitou porovnateľná s inými krajinami.
  • Prešla si ťažkými aj lepšími časmi a dobré veci sa stále vracajú.
  • Hudobný redaktor, moderátor, producent, expert JURAJ ČURNÝ (53) sa hudbe venuje desaťročia a hovorí, že veľmi rád objavuje príbehy aj starších spevákov. A
  • kými obdobiami prešla slovenská hudba? Ktorého speváka si púšťa futbalista Škrteľ?
  • A prečo bola pre kariéru Gotta dôležitá Bratislavská lýra?
Juraj Čurný: Aj mladí milujú legendárne slovenské hity
Zdroj: Roman Pinček

Odvlani je na scéne hudobno-tanečná šou s pesničkami Karola Duchoňa a ľudia si pri nich poskakujú, páči sa im. Nie je to zvláštne, keď Duchoň už 35 rokov nežije?
To je pre mňa dôkaz, že existujú aj „večné“ diela, lebo sa k nim hlásia tiež tí, ktorí ich vznik nezažili. Pesnička má obvykle najväčší ohlas v čase vzniku, lebo populárna hudba veľmi intenzívne pracuje s aktuálnou generáciou poslucháčov. Ale sú aj také, ktoré si osvoja aj tie nasledujúce generácie. Mám to potvrdené napríklad z futbalu, ktorému som sa v predchádzajúcich rokoch venoval veľmi veľa.

Ako to máte potvrdené?
Futbalista Martin Škrteľ sa narodil v decembri 1984, Duchoň zomrel v novembri 1985. A Martin si na zrazoch reprezentácie v šatni veľmi často púšťal práve Duchoňa. Od roku 2004 žije mimo Slovenska a nezažil, ako ho spopularizoval napríklad Desmod, alebo v televíznych programoch ako Hit storočia či Legendy popu. Napriek tomu ho objavil a tá hudba ho oslovuje. Zaujímavé je, že súčasní interpreti robia stále nové verzie Duchoňových pesničiek, či už tých prevzatých alebo pôvodných, ktoré pre neho písali takmer všetci slovenskí skladatelia a textári, sú medzi nimi Hammel, Ursiny, Lehotský, Zelenay, Brezovský, Hanzely, Filan, Peteraj, Zeman a mnohí ďalší. To je potvrdenie, že ide o umenie, ktoré neustále potvrdzuje svoj nárok prežiť.

Ale tie pesničky už boli skôr v kategórii repeťáckych „haluzí“. Potom ich vzal do ruky choreograf Ján Ďurovčík, dal im novú formu a odrazu to bolo v šou The Duchon´s prijateľné. Záleží teda aj na forme, akou sú pesničky podané?
Časť ľudí má prvý návrat Duchoňových pesničiek zafixovaný cez reláciu Repete. Tá však mala svoj jasne definovaný tvar vyhovujúci predovšetkým ľuďom, ktorí zažili pôvodnú verziu. Jeho pesničky sú však univerzálne a môžu sa k nim hlásiť aj tí, čo si nepamätajú nielen ich pôvodný vznik, ale ani repeťácku verziu. Nemajú mať prečo predsudok, že sa tými pesničkami vracajú normalizačné roky alebo obdobie mečiarizmu, hoci tá relácia nebola o tom, išlo o rýdzo nostalgický žáner.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.