Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.05.2020, 00:00

Búšenie srdca, bolesti hlavy, problémy so žalúdkom. Kde sa berie bolesť, keď telu nič nie je?

  • Často, ak niekoho čosi bolí, vravíme, že to má z psychiky a nemusíme byť ďaleko od pravdy.
  • „Všetko, čo prežívame, sa odráža na našom tele. Telo a duša sú spojené nádoby,“ vraví psychiatrička MUDr. ZUZANA LAJČIAKOVÁ (65), primárka Psychosomatickej kliniky Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku.
  • Ako je duša prepojená s telom? Odkiaľ sa berie bolesť, keď je samotný orgán zdravý? Čo si môžeme privodiť aj na pohľad obyčajným stresom?
Búšenie srdca, bolesti hlavy, problémy so žalúdkom. Kde sa berie bolesť, keď telu nič nie je?
Zdroj: Shutterstock

Psychosomatická medicína je opisovaná už dávno. V posledných desaťročiach sa však cielene poukazuje na niektoré psychické problémy, ktoré sa zvrtnú do rôznych chorôb. Kto stál na počiatku psychosomatiky?
Za zakladateľa psychosomatickej medicíny sa považuje Franz Gabriel Alexander, americký psychiater, predstaviteľ psychoanalýzy, ktorý dával do vzťahu somatické problémy s psychickými prejavmi. Psychosomatiku definujeme ako samostatný vedný odbor, ktorý hľadá prvky a vzťahy medzi psychosomatickými a biologickými vplyvmi na človeka v zdraví aj v chorobe. A psychosomatická medicína sa zaoberá otázkou, ako náš duševný stav pôsobí a prejavuje sa v oblasti rôznych somatických ochorení.

Čo to konkrétne znamená?
Odborníci sa začali pozerať na pacientov aj z iného pohľadu, teda neskúmajú len konkrétny telesný príznak, ale nazerajú na človeka ako na jednotu biologicko-psychologicko-sociálnych faktorov. To znamená, že sa na človeka nepozeráme len z jeho biologickej podstaty, ale z aspektov psychických, sociálnych, spirituálnych a zahŕňame ich do jedného celku v posudzovaní zdravia a choroby. Vedci začali predovšetkým skúmať, aký vplyv má duševný stav na vznik telesných ochorení. V súčasnosti odborníci jednoznačne prijímajú názor, že psychická záťaž je na pozadí väčšiny telesných ochorení, hovorí sa o 70 až 90 percentách.

To je neuveriteľne vysoké číslo...
Psychosomatické ochorenia nie sú ochorenia, ktoré majú dominantne somatickú príčinu v organizme – nie je chorý samotný orgán, ale organizmus sa prejavuje akoby telo naozaj bolo choré. Odborníci sa zamerali na skúmanie psychogénnych (psychicky podmienených – pozn. red.) príčin, čo sú prevažne stres, konflikty, traumatizujúce zážitky, čiže situácie, ktoré zažívame v bežnom živote. Každá nepriaznivá psychická situácia je sprevádzaná celou paletou emócií, ako je strach, smútok, hnev. Dlhotrvajúcou nepriaznivou psychickou indispozíciou, napríklad prežívaním strachu, obáv, vnútorného napätia, zadržiavaním hnevu, sa môže človek prepracovať k rôznym ochoreniam.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.