Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.05.2020, 15:30

Slovensko uvoľňuje opatrenia. Pozrite si, kam je dobré sa vybrať na výlet

  • Na Slovensku sa postupne uvoľňujú opatrenia zavedené v boji proti koronavírusu, po niekoľkých týždňoch karantény tak opäť môžeme vyjsť slobodnejšie do ulíc aj do prírody.
  • Je to príležitosť znova objavovať naše domáce poklady vrátane tých najkrajších, doslova dych berúcich výhľadov, ktoré sú pre každého odmenou po dlhšej túre.
  • Kam sa dá dovidieť z Tomášovského výhľadu v Slovenskom raji, z Krížnej vo Veľkej Fatre, zo Súľovských skál a z iných slovenských vrchov?
  • Ak sa chcete vybrať na kratšiu prechádzku, skvelou alternatívou sú rozhľadne.
  • Ich počet na Slovensku presahuje stovku a dovidíte z nich na vrchy, jazerá, ale aj hrady či vinohrady.
Slovensko uvoľňuje opatrenia. Pozrite si, kam je dobré sa vybrať na výlet
Zdroj: Viktor Beličák

Tomášovský výhľad
Jeden z najznámejších úchvatných výhľadov v Slovenskom raji – Tomášovský výhľad (667 m) – je na južnom svahu vrchu Ludmanka. Pri pohľade pred seba uvidíte panorámu zalesnených kopcov prielomu Hornádu. Ak budete mať šťastie, pri dobrej viditeľnosti sa vám ukážu aj vrcholky Vysokých Tatier.

Pri pohľade dole, v hĺbke asi 40 metrov pod sebou, môžete zbadať tenkú modrú čiaru – ústie Bieleho potoka a rieky Hornád. O kúsok ďalej vidieť vchod do turisticky neprístupnej jaskyne Čertova diera, ktorá má dĺžku 46 metrov a obývaná bola už v kamennej dobe.

​Veľká Fatra
Národný park Veľká Fatra ponúka niekoľko zaujímavých výhľadov. My sme si vybrali ten, ktorý sa nachádza na vrchu Krížna (1 574 m) neďaleko známeho parku tmavej oblohy pri Kráľovej studni. Nebojte sa závratných výšok či náročnosti túry.

Cesta je relatívne ľahká a dá sa zvládnuť približne do hodinky od horského hotela. No pozor, tento vrch sa zvykne nazývať aj „matkou lavín“, keďže v zime na jeho svahoch často padali lavíny. Najtragickejšia bola tá, pod ktorou vo februári 1924 zahynulo 18 ľudí z horskej osady Rybô.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.