Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.05.2020, 00:00

Súmrak mužov, prichádza vláda žien

  • Bojujeme za rovnaké príležitosti a platy, zavádzame striedavú starostlivosť, zdokonaľujeme metódy umelého počatia aj antikoncepciu.
  • Ženám sa otvára čoraz viac možností sebarealizácie a uplatnenia. Ale čo muži?
  • Sú pripravení na svet, v ktorom je čím ďalej výhodnejšie byť ženou?
  • „Budúcnosť patrí matriarchátu,“ varuje pred súmrakom mužského pokolenia psychológ PhDr. Mgr. JERONÝM KLIMEŠ (53), Ph.D., podľa ktorého muži prichádzajú o svoju tisícročnú úlohu bojovníkov a živiteľov rodiny, čím strácajú na výnimočnosti a dôležitosti.
  • Môže pre nich koronavírusová pandémia, ktorá teraz zastavila svet, predstavovať nový životný impulz?
Súmrak mužov, prichádza vláda žien
Zdroj: MAFRA/ Nguyen Phuong Thao

Takže budúcnosť nepatrí alumíniu, ako predpovedal Jára Cimrman, ale matriarchátu?
Hliník sa odsťahoval do Humpolca a uvoľnil miesto plastom. To Cimrman nepredpokladal (úsmev). Ale späť k matriarchátu. Na evolúcii koní a zebier je zaujímavé, že sa u nich preklápa patriarchát do matriarchátu. Zebry sú patriarchálne, teritórium ovláda žrebec.

​Kone sú matriarchálne, vedie ich kobyla. Takéto preklápanie biológovia poznajú, obávam sa, že podobný, no veľmi pomalý proces prebieha aj u ľudí. Pomaly narastá percento rodín, ktoré sú vedené ženou. Ale ten typ mužov, ktorí dokážu fungovať s dominantnou ženou, nie je nijako zvlášť cenený.

Miroslav Plzák im hovoril 3S: spoľahliví, slušní, slabí, ale bývajú to rodinné typy, takzvaní K-stratégovia, ktorí sa o svoje deti vzorne starajú a neopúšťajú ich, aj keď sú v manželstve nespokojní. Preto percento ich génov pomaly narastá a vytláča z populácie gény patriarchálnych testosterónových samcov, ktorí sa spoliehajú na promiskuitnú R-stratégiu, ale svoje deti zanedbávajú a opúšťajú.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.