Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.06.2020, 00:00

Čo všetko zmení koronavírus? Odborník hovorí, že sme súčasťou najväčšieho experimentu všetkých čias

  • Mesiace trvajúca pandémia nám prevrátila životy naruby. Kam budeme smerovať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch? Rozpadne sa Európska únia?
  • Budú silnieť snahy zavádzať nové technológie?
  • Známy biológ, filozof a autor dvoch desiatok odborných kníh a troch románov prof. RNDr. STANISLAV KOMÁREK (61) so zveličením sebe vlastným tvrdí, že sme de facto účastníkmi „najväčšieho celoplanetárneho sociologického experimentu všetkých čias“.
  • A rozhodne nás vraj žiadna mohutná oslava „po vyhubení posledného koranavírusu“ nečaká...
Čo všetko zmení koronavírus? Odborník hovorí, že sme súčasťou najväčšieho experimentu všetkých čias
Zdroj: Shutterstock

Zmenila súčasná pandémia nejakým spôsobom návyky ľudí? Ako bude vyzerať svet po koronavíruse?
Myslím, že ide o veľmi dôležitý zlom. Asi ako v roku 1914. Tentoraz síce nevypukla žiadna celosvetová vojna, ale udalosti posledných mesiacov dali do pohybu dovtedy len pomaly idúcu lavínu, a tá sa teraz sunie dolu rýchlejšie. Svet sa nepochybne zmení. Respektíve sa mení už teraz.

Máte na mysli cestovanie alebo niečo iné?
Hovorím o celospoločenských zmenách. Tatko Karl Marx by to zrejme nazval zaostávaním výrobných vzťahov za výrobnými silami. Preložil by som to tak, že štruktúra spoločnosti zostáva dlhý čas stále rovnaká, ale prudko sa menia technológie. Pandémia tieto zmeny ešte násobne urýchľuje, a to vo všetkých možných odboroch.

Takže hovoríte o ekonomike?
Nielen. Nové technológie môžu priniesť ešte oveľa ďalekosiahlejšie zmeny. Keď sa nad tým zamyslíte, napríklad náš parlamentný systém je dizajnovaný na neskoré devätnáste storočie. Raz za štyri roky sa občianstvo zíde pri volebných urnách, a tam – ak je gramotné – zaškrtne nejaké mená. Potom sa volení poslanci „vo vlakoch a na parolodiach“ niekoľkokrát do roka zídu do hlavného mesta a tam rokujú o zákonoch.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.