Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.07.2020, 00:00

Toxíny v potravinách: Pozrite sa, ktoré nás ohrozujú a ako ich rozpoznať

  • „Všetky látky sú jedy a iba dávka rozhoduje o tom, kedy jedom byť prestáva,“ parafrázuje známy výrok renesančného lekára Paracelsa („otca“ modernej farmácie) toxikológ docent Ing. MILOSLAV POUZAR, Ph.D. (47), a zároveň upokojuje, že obava z toxínov a jedov okolo nás je často prehnaná.
  • To, čo nám môže uškodiť viac než napríklad zvyšky pesticídov, je zlý životný štýl.
  • Ako je to s nebezpečnými látkami v potravinách?
  • Máme sa báť ortuti alebo hliníka? Ftalátov v detských hračkách? A môžu nám ublížiť fluoridy v zubnej paste?
Toxíny v potravinách: Pozrite sa, ktoré nás ohrozujú a ako ich rozpoznať
Zdroj: Shutterstock

V spojitosti s potravinami sa často v hrozivom kontexte používa slovo toxín. Čo to teda presne je?
Toxíny sú látky prírodného pôvodu, produkované živými organizmami. Popri živočíšnych toxínoch ešte existujú napríklad bakteriálne alebo plesňové toxíny. Termín toxín je laikmi často zamieňaný s pojmom jed. Nejde však o slová rovnakého významu.

O čo teda ide?
Termín jed je skôr vyhradený pre opis akútne pôsobiacich látok, ktoré aj v malej dávke dokážu v krátkom čase vážnym spôsobom poškodiť zdravie alebo ohroziť život. Toho sa ľudia obávajú, aj keď často zbytočne. Poškodenie zdravia v dôsledku otravy akútne pôsobiacim jedom je málo časté. A keď sa to náhodou stane, potom sú toho plné médiá, ako napríklad pri metanolovej kauze (prípad najväčšej hromadnej otravy pančovaným alkoholom v histórii Česka z roku 2012, keď sa otrávilo 117 ľudí a 48 z nich zomrelo, pozn. red.).

Ale to bol exces, ktorý zaskočil aj kontrolné orgány. Miera stupidity, keď niekto vezme technický metanol a naleje ho do liehu, je ťažko predvídateľná. Tomu nemôže vzdorovať žiaden systém, napriek tomu z toho majú ľudia strach. U nás ročne zomrie okolo 120 000 ľudí a z toho „len“ niekoľko desiatok v dôsledku kontaktu s akútne pôsobiacou látkou.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.