Detské kardiocentrum v Bratislave oslavuje tento rok svoje tridsiate narodeniny. Čo podmienilo jeho vznik?
Požiadavka na vznik komplexného centra silnela po rozdelení Československa. Dovtedy totiž aj slovenské deti dominantne operovali v Prahe, kde bolo od roku 1977 jediné československé kardiocentrum. Na Slovensku do vzniku kardiocentra pracovala skupina detských kardiológov na Úprkovej ulici v Bratislave, kde sa kedysi nachádzala pediatria. V starom srdcovo-cievnom ústave pre dospelých – ÚKVCH (Ústav kardiovaskulárnych chorôb – pozn. red.) na Partizánskej ulici niekedy operovali aj deti. Nebol to však optimálny režim, pretože deti tam boli medzi dospelými.
Keď v roku 1992 detské kardiocentrum vzniklo, nemalo vlastnú budovu. V akých podmienkach ste začínali?
Boli sme takpovediac doplnení do novopostavenej budovy detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Pôvodne nebolo v pláne, že kardiocentrum bude jej súčasťou. Dostali sme sa tam dodatočne a vyplnili sme neobsadené priestory vzdialené od seba sedem poschodí, čo nebolo dlhodobo ideálne. V danom čase bol pokrok, že sa celý tím dostal pod jednu strechu.
Aké operácie ste na začiatku vykonávali?
Komplexnosť operačných a katetrizačných výkonov začala stúpať. Prelomovým bola napríklad novorodenecká anatomická korekcia jednej z najčastejších kritických vrodených chýb srdca – tzv. transpozície veľkých ciev (hlavné srdcové cievy aorta a pľúcnica odstupujú z nesprávnych komôr a pri operácii je ich potrebné vymeniť – pozn. red.). Asistoval pri nej aj americký tím lekárov. Slovenské detské kardiocentrum malo totiž to šťastie, že jeho vznik materiálne a odborne podporil tzv. Project Hope, ktorý vznikol s pomocou americkej vlády – bolo vyčlenených zhruba 2,6 milióna dolárov na to, aby urobili mnohovrstevnú podporu vzniku a rozvoja nášho programu. Významnou mierou sa o pridelenie grantu zaslúžili aj americkí Slováci na čele s emigrovaným slovenským detským kardiológom dr. Zoltánom Meškom.
Bola tam teda aj nejaká odborná spolupráca s americkými špecialistami?
Išlo o päť návštev celého expertného tímu z Bostonu z Harvardovej univerzity, keď do Bratislavy prišli chirurg, kardiológ, intenzivista (stará sa o kritický chorých pacientov, napr. tesne po operácii – pozn. red.), anestéziológ, špecializované zdravotné sestry, ktorí priamo pri liečbe slovenských detí učili náš menej skúsený, ale entuziastický tím princípy modernej kardiologickej a kardiochirurgickej starostlivosti.
Zostáva vám 90% na dočítanie.