Keď kriminológia hľadá príčiny zločinného konania jedinca, hovorí o rizikových faktoroch. Odkiaľ sa v páchateľovi berú?
Ak všeobecne riešime jadro problému, odkiaľ sa berie zlo, a teda aj sklony k zločinnému konaniu, potom odpoveď forenznej psychológie znie: keď vylúčime závažné duševné ochorenie v podobe psychóz, potom je v každom človeku schopnosť prepínať medzi dobrom a zlom. A prípadné prepínanie záleží na tom, akí sme, aké je naše najbližšie okolie, akú výchovu sme dostali, ale záleží aj na sociálnom kontexte a napríklad aj na náhodných okolnostiach. Hlavné však je, že schopnosť prepínať máme určitým spôsobom a v určitej miere v podstate všetci.
A dá sa povedať, ktoré faktory môžu pri tom prepínaní prevážiť alebo ho spustiť?
Určite z morálneho hľadiska nechceme, aby niekto prepínal na to negatívne. Otázku riešime už niekoľko storočí. Teda čo je za tým, že sa človek dopúšťa kriminálnych činov, nota bene násilných, keď ubližuje druhému? Na začiatku stáli popri sebe oddelené teórie, to znamená smer biologický, smer psychologický a smer sociologický. Sociologické teórie hovorili, že neexistuje nebezpečný človek, existujú iba nebezpečné situácie. Odpoveď teda hľadali v nepriaznivých vonkajších okolnostiach. Psychologické a najmä biologické zas predpokladali, že zlo je zakódované v nás a hovorili o kriminálnom sklone, pude a tak ďalej. Lenže dnes stojíme na interaktívnej pozícii, to znamená, že zastávame interaktívny bio- a psychosociálny model. Ak sa pozrieme na motívy násilia, zisťujeme, že motívy sú obyčajné, ako napríklad túžba obohatiť sa alebo chamtivosť, žiarlivosť alebo túžba získať nejakú výhodu. Otázne však je, čo sa stalo, že tieto motívy boli uspokojené neakceptovateľným konaním. Ako to, že u jedinca morálka kolabovala? Ako to, že normy, ktoré poznáme, a teda aj zákon, pre nás zrazu nič neznamenajú?
Z akého dôvodu teda ľudia prepínajú na zlo najčastejšie?
Generálna odpoveď neexistuje, pretože spektrum príčin je neuveriteľne pestré a za každým človekom je individuálny príbeh a mix účinných faktorov. Mne sú celkom sympatické teórie, ktoré hovoria, že rizikové alebo kriminogénne faktory vysvetľujú
Zostáva vám 89% na dočítanie.