Kedy najskôr vie lekár chorobu zistiť?
Najskôr ju spoznáme z mozgovomiechového moku, vtedy o nej pacient ešte vôbec nevie a nič nepozoruje. Aj vďaka pozitrónovej emisnej tomografii (zobrazovacia metóda pomocou intravenózne podanej kontrastnej látky, ktorú viac zachytáva gamma žiarenie, a umožňuje tak jasnejšie a detailnejšie zobrazenie tkaniva, pozn. red.) ju môžeme vidieť oveľa skôr, ako sa choroba prejaví prvými ťažkosťami, ktoré dovedú pacienta do ordinácie lekára, čo je približne až tak o 20 rokov. To už je neskoro, pretože ani mozog sám, ani dostupné lieky už v takej pokročilej fáze nedokážu odumreté neuróny nahradiť. Geneticky možno chorobu zistiť zo slín, ale už existuje ešte presnejšia metóda testovania Alzheimerovej choroby z krvi, čo sa mi z hľadiska plošnej diagnostiky zdá schodnejšie.
Boli by ste za plošné testovanie rizikového proteínu z krvi?
Sú na to rôzne názory. Výskum vedcov z Amsterdamu ukázal, že by preventívne testy zaujímali len 55 percent opýtaných. Zdá sa mi to ako dosť nízke číslo. Otázka teda znie, či sa vôbec ľudia budú nechávať dobrovoľne testovať, keď nepoznáme čas nástupu choroby a vyliečiť ju zatiaľ nevieme.
Budú?
Chystáme štúdiu, v ktorej chceme pomocou online dotazníka zisťovať, čo odrádza tých, ktorí odpovedia nie, a naopak, čo motivuje tých, ktorí súhlasia. Keď testy vyvíjame a budú k dispozícii pravdepodobne skôr ako liečba choroby, je dobré vedieť, či na ne vôbec niekto bude ochotný prísť. Existujú totiž štúdie, ktoré tvrdia,
Zostáva vám 92% na dočítanie.