Niekedy zber, inokedy žobranie. Tak si zarábajú na živobytie. Ak ide o peniaze, poznajú svoju cenu. Hneď začnú vyťahovať historky, koľko im aký štáb dal za nakrúcanie reportáže v ich kolónii. (fotografia z reportáže článku Idnes.cz) FOTO: MAFRA/Petr Topic/iDNES.cz
StoryEditor

Bytová neistota a chudobní milionári: Ako ľahko človek skončí na ulici a aká ťažká je cesta späť

11.12.2024, 00:00
Autor:
Jan ČápJan Čáp
  • O dostupnom nájomnom či sociálnom bývaní sa u nás roky len hovorí. V štatistikách s rekordným počtom bezdomovcov sa však začína objavovať už aj Česko. Ako tam k tomu pristupujú?
  • „Pri úspešnom zabývaní ľudí v bytovej núdzi je možno najdôležitejšie a najťažšie pripraviť na nich susedov,“ hovorí pre magazín Téma sociálny pracovník PAVEL VELEMAN (57).
  • Ten je v Prahe 7 súčasťou projektu, ktorý sa občanom v núdzi snaží zabezpečiť dostupné bývanie.
  • Aké sú pravidlá prežitia na ulici? Prečo už aj v azylových domoch existujú poradovníky, a čo sa v Prahe úspešne zavádza podľa vzoru „nedosiahnuteľnej“ Viedne?

Ako sa v Česku zmenila situácia a počty bezdomovcov, keď vzrástli nájmy, ceny energií a základných potravín?

To sa mení veľmi rýchlo k horšiemu už dvadsať rokov a práve kvôli obrovskej inflácii a stálemu nárastu cien bytov sa táto metastáza rozširuje. A vidieť to vo všetkých sociálnych skupinách obyvateľov. Už predtým dostupné bývanie chýbalo a v dôsledku tzv. zhodnocovania investičných bytov sa najmä vo väčších mestách neuveriteľne zväčšil dopyt. V Prahe 7, kde pracujem, je bežné, že za normálny byt, ktorý má 50 štvorcových metrov, sa platí za nájom so službami a s energiami okolo 30-tisíc korún mesačne (cca 1 250 eur, pozn. red.). A v momente, keď priemerný dôchodok v Česku je okolo 20-tisíc a stanete sa po úmrtí manžela alebo manželky tzv. samodôchodcom, zrazu ste úplne závislý od dávky štátnej sociálnej podpory. To je ten nešťastný príspevok na bývanie, ktorého priznanie sa stále legislatívne sprísňuje a najmä v Prahe tiež časovo preťahuje. Čiže bytová neistota – nezaplatím včas nájomné a prídem o byt – je momentálne veľmi vysoká a dotyčných stresuje. Sú totiž existenčne závislí od toho, že zhruba 10-tisíc korún im dotuje štát cez sociálny systém –, čo je u klientov, ku ktorým dochádzam pomáhať vyplňovať formulár, frustrujúce a ponižujúce. Keďže dlhodobá nefunkčná sociálna politika funguje ako domino, môže súvisieť aj s tým, že nám u seniorov stúpa počet samovrážd.

A v tom tkvie príčina toho, že sú Česká republika a Praha označované za miesto s najväčším percentom bezdomovcov vo východnej Európe?

Určite. Sú tu obrovské skupiny obyvateľov, ktoré sa ešte nenachádzajú priamo na ulici, ale sú bezdomovectvom veľmi ohrozené. V momente, keď im bez čerpania sociálnych dávok nestačí ani mzda alebo plat (nieto ešte dôchodok), sa neistota bývania tejto skupiny dostáva, najmä v Prahe a vo väčších mestách, aj mimo rámca východnej Európy – sme tu skutočne jedni z najhorších. Toto je tikajúca sociálne bomba. Stačí nejaká zdravotná alebo sociálna udalosť, a starší občan sa počas chvíle ocitne v nekvalitnej ubytovni alebo priamo na ulici. Ďalšou súvisiacou skupinou sú mladí ľudia. Všetci politici sa čudujú, že nám teraz o 10 percent poklesla pôrodnosť, ale čím to asi bude? Mladí sa dnes nedostanú k bytu bez toho, že by mali rodinné zázemie s nehnuteľnosťou alebo finančným kapitálom. Ak ide o hypotéky, ak nezarábajú dohromady minimálne 100-tisíc korún mesačne alebo nemajú našetrené „dlhé“ peniaze, k vlastnému bytu sa nemôžu cez hypotéku nikdy dostať. A tak napríklad v Prahe zúfalo chýbajú mladí učitelia, policajti alebo sociálni pracovníci. Všeobecných bytov, ktoré by s týmto mohli pomôcť, je v portfóliu mestských častí Prahy a magistrátu málo, a ak sa niekde stavia, ide zase o tzv. investičné byty na prenájom. Obec tento stav nie je schopná nijako ovplyvniť a je bezmocná.

Spomenuli ste skupiny bezdomovcov a obyvateľov bezdomovectvom ohrozených. Môžeme si to nejako sprehľadniť?

Bezdomovectvo sa týka vlastne štyroch skupín obyvateľov – prví sú „ľudia bez strechy“, ktorí žijú iba na ulici, druhá skupina žije na ulici, ale ešte stále má sociálne kontakty, takže občas – až napríklad 60 % času – môže prespať a okúpať sa u známych. Tretiu skupinu tvoria ľudia v nekvalitnom bývaní – ubytovniach, azylových domoch a bohužiaľ k tomu pribúdajú aj nekvalitné, vybývané byty, ktoré vo vylúčených lokalitách skupujú úžerníci.

A štvrtá skupina?

To sú ľudia, ktorých bývanie a strecha nad hlavou sú permanentne ohrozené. Majú napríklad nájomnú zmluvu, ktorá im o pol roka končí, a majiteľ im ju nechce predĺžiť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-10-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Analytik prezradil, kto a ako nás špehuje a aj prečo je Temu veľké riziko, ktorému vôbec nejde o tovar 02 - Modified: 2024-10-13 22:23:52 - Feat.: 1 - Title: Psychiater a gréckokatolícky kňaz: Táto doba nie je pre starých 03 - Modified: 2024-09-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Martin Rychlík a jeho sonda do sveta človečenstva: Aj moderná spoločnosť rieši, ako "dobre umierať"
01 - Modified: 2024-12-18 07:28:17 - Feat.: - Title: Expert na financovanie bývania: Radím začať sporiť už od narodenia. Zhrnul, aké to má výhody 02 - Modified: 2024-12-13 06:30:00 - Feat.: - Title: Univerzálny pomocník? Stavte na citrón, pomôže s čistením aj s pleťou, hneď niekoľkými spôsobmi 03 - Modified: 2024-12-12 06:30:00 - Feat.: - Title: Redaktor Jaro predstavuje rodinnú chalúpku: Jej príbeh je spätý s riekou a rybárčením v ľúbeznom Zamagurí 04 - Modified: 2024-12-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Oáza skrytá pred svetom: Nechceli nič megalomanské, udržať rozpočet a dušu. Toto zvládli za tri mesiace 05 - Modified: 2024-11-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Drevo a svetlo s eleganciou hôr, otvorený priestor. Pozrite si výnimočný interiér apartmánu na Donovaloch
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
18. december 2024 11:36