Bytové domy, ilustračný obrázok. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Prudký rast cien nehnuteľností sa zastaví. Podiel na tom má inflácia aj menová politika, tvrdia analytici

06.08.2022, 12:02
Autor:
TASRTASR

Podľa finančného analytika OVB Mariána Búlika rast cien nehnuteľností nebude spomaľovať najmä v oblastiach, kde je nedostatok bytov a ekonomicky sa mestám a okresom darí.

Aktuálny prudký rast cien nehnuteľností by nemal pokračovať v nasledujúcom období. Negatívny vplyv inflácie na spotrebu, sprísňovanie menovej politiky a nejasný ekonomický vývoj budú pôsobiť skôr tlmiaco na ceny nehnuteľností, najmä pre negatívny dosah na domácnosti s obmedzenými vlastnými zdrojmi. Konštatujú to analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska v komentári.

Analytici poznamenali, že ceny nehnuteľností rastú najrýchlejšie za posledných viac ako desať rokov. Na vývoj cien nehnuteľností môže v blízkej budúcnosti pôsobiť niekoľko významných faktorov.

"Z týchto faktorov je možné vyzdvihnúť najmä vysokú infláciu a tlmený ekonomický rast aj v dôsledku vojny, a sprísňovanie menovej politiky," naznačili s tým, že v dôsledku inflácie budú ceny materiálov a práce, ako aj investičný dopyt tlačiť na ceny smerom nahor.

image

Známy český ekonóm pre HN: To najhoršie nás ešte len čaká, a to neberiem do úvahy krízový scenár

Spomalenie nenastane všade

Rastúce požadované výnosy pre sprísnenú menovú politiku však podľa nich po čase budú tlmiť ceny nehnuteľností ako investičných aktív. Na Slovensku je zároveň pomerne málo domácností s dostatočnými vlastnými zdrojmi, ktoré vytvárajú investičný dopyt.

Pokračovanie poklesu poskytnutých nových hypoték, a tým i spomaľovanie priemerného cenového rastu bývania na Slovensku v ďalších mesiacoch očakáva aj. Nadpriemerne však podľa neho budú rásť regióny, v ktorých sú ceny ešte stále výrazne pod slovenským priemerom.

"Najmä tam, kde je nedostatok bytov a ekonomicky sa mestám a okresom darí, nie je dôvod, aby sa zdražovanie spomaľovalo. Osobitne pre nové investície, ako sú Volvo pri Košiciach či Vaillant pri Senici, budeme pravdepodobne vidieť strmší rast cien v týchto lokalitách," myslí si Búlik.

Analytici vyčíslili, že aktuálne rastú ceny rezidenčných nehnuteľností na Slovensku medziročným tempom cez 20 percent. Podotkli, že pre bežnú domácnosť s priemerným príjmom je už bežná nehnuteľnosť takmer nedostupná. "Ceny nehnuteľností navyše naďalej rastú výrazne vyšším tempom ako udržateľnosť zadlženia priemernej domácnosti," dodali.

image

Porovnajte svoj plat a zistite, aké bývanie si môžete dovoliť v regiónoch (veľká analýza)

Inflácia a sprísňovanie menovej politiky

Skonštatovali tiež, že vyššia inflácia znehodnocuje úspory domácností, a preto motivuje dopyt po investičnej kúpe nehnuteľností, ktorý tlačí na rast cien. Podotkli však, že domácností, ktoré majú dostatok voľných prostriedkov na kúpu nehnuteľností, je na Slovensku pomerne málo.

"Na druhej strane vyššia inflácia znamená vyššie náklady na spotrebu a menej voľných prostriedkov, čo môže ovplyvniť dopyt po nehnuteľnostiach v prípade domácností s limitovanými vlastnými zdrojmi," zdôraznili. Pre domácnosti, ktoré nemajú dostatok vlastných zdrojov a potrebujú úver na financovanie kúpy nehnuteľnosti, už teraz podľa nich klesá dostupnosť bývania.

Sprísňovanie menovej politiky môže podľa analytikov krátkodobo zvýšiť investičný dopyt po nehnuteľnostiach pre pokles hodnoty finančných aktív.

"Sprísňovanie menovej politiky znamená zvyšovanie trhových sadzieb a následne aj klientskych úrokových sadzieb. Nárast sadzieb sa premietne do nárastu požadovaných výnosov na finančných trhoch," priblížili s tým, že v dlhšom horizonte môže vplývať nárast požadovaných výnosov tlmiaco na ceny nehnuteľností.

image

Predaj bytu za pár dní je minulosťou, hromadia sa aj „ležiaky“. Lebo ľudia na ne nemajú

Zvyšovanie sadzieb

Zvyšovanie úrokových sadzieb na úvery na bývanie v dôsledku prísnejšej menovej politiky tak bude podľa nich tlmiť dopyt po nehnuteľnostiach.

Rast cien nehnuteľností bude podľa analytikov v dlhodobom horizonte tlmiť aj postupné starnutie obyvateľstva na Slovensku. Poukázali na to, že vývoj počtu domácností, ktoré si potrebujú zaobstarať bývanie alebo ktoré vytvárajú dopyt po investičných nehnuteľnostiach, pomaly klesá, je to však dôležité najmä z dlhodobého pohľadu vývoja cien nehnuteľností. Dodali však, že dopyt po nehnuteľnostiach môžu zvyšovať noví prisťahovalci.

01 - Modified: 2022-08-06 17:24:18 - Feat.: 1 - Title: Známy český ekonóm pre HN: To najhoršie nás ešte len čaká, a to neberiem do úvahy krízový scenár 02 - Modified: 2022-08-06 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Porovnajte svoj plat a zistite, aké bývanie si môžete dovoliť v regiónoch (veľká analýza) 03 - Modified: 2022-08-07 08:52:24 - Feat.: 1 - Title: Predaj bytu za pár dní je minulosťou, hromadia sa aj „ležiaky“. Lebo ľudia na ne nemajú 04 - Modified: 2022-08-04 13:20:09 - Feat.: 0 - Title: Zdedili ste po niekom dlhy a chcete sa ich zbaviť? Experti vám poradia, ako na to 05 - Modified: 2022-08-04 10:00:48 - Feat.: 0 - Title: Lacná elektrina bude, aj keby sekery padali, znie u Sulíka. Minister navyše odmení toho, kto ušetrí 06 - Modified: 2022-08-04 09:57:56 - Feat.: 1 - Title: NBS hlási obrat na realitnom trhu. Predávajúci si na kupcov počkajú až pár mesiacov
01 - Modified: 2023-06-02 10:33:38 - Feat.: - Title: Vlastné bývanie aj bez hypotéky? Vo tejto krajine si môžete kúpiť dom pri mori za pár tisíc 02 - Modified: 2023-05-31 11:58:06 - Feat.: - Title: Ceny nehnuteľností môžu podľa Európskej centrálnej banky začať nekontrolovane klesať 03 - Modified: 2023-05-31 12:18:15 - Feat.: - Title: Nehnuteľnosti medziročne zdraželi, pri nových domoch a bytoch sa však zmenil trend 04 - Modified: 2023-05-31 15:09:56 - Feat.: - Title: Veľká otočka v Bratislave: novostavby prudko zlacneli. Výrazný prepad čaká aj zvyšok Slovenska, tvrdí expert 05 - Modified: 2023-05-29 13:04:32 - Feat.: - Title: Príde o vilu pod Slavínom? Bašternákove tri byty majú prepadnúť štátu, rozhodol súd
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 15:00