Začiatkom roka sa automobilky stretli s vládou. Premiér Robert Fico vtedy hovoril o nutných zmenách k lepšiemu a o vypracovaní jasného plánu do jedného mesiaca. V opačnom prípade podľa neho hrozí tomuto segmentu katastrofický scenár, v rámci ktorého môžu desiatky tisíc ľudí stratiť prácu. Na základe čoho vôbec vznikli tieto stretnutia?
Táto debata vznikla na základe toho, že automobilový priemysel sa nachádza vo veľkej transformácii. Pán premiér preto oprávnene vyjadril svoju obavu, že ak nezačneme robiť zmysluplné veci, tak v budúcnosti môžeme mať problém.
Celý tento problém sa pomerne zložito komunikuje, keďže aktuálne je tunajší automotive vo veľmi dobrej kondícii. Máme garantované produkty aj zákazky na ďalšie tri roky.
Naším problémom je však to, že práve v tomto období potrebujeme získať produkty, ktoré uvidíme vo fabrikách po roku 2027 či 2028. S tými zmenami, ktoré sa u nás dejú, to však nevyzerá až tak pozitívne.
Ide o témy, o ktorých potrebujeme diskutovať a potrebujeme zmeny. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré ohrozujú našu konkurencieschopnosť, a teda aj získanie zákaziek na ďalšie roky.
Spomínané stretnutie bolo, predpokladám, pokračovaním už začatého dialógu. Kedy ste skutočne začali s vládou komunikovať o týchto problémoch?
Rozhovory sa začali už v januári tohto roka pri takzvanom okrúhlom stole. Boli na ňom zástupcovia univerzít, automobilového priemyslu, výrobcov batérií, energetického sektora a tak ďalej.
Tam sme si pomenovali tie najpálčivejšie problémy a výzvy, pred ktorými stojíme. Na základe toho prišla výzva na vypracovanie legislatívneho plánu zo strany vlády.
Následne sa koncom februára uskutočnilo zasadnutie vlády v Košiciach, kde sme sa ako automobilový priemysel zúčastnili. V uznesení bolo prijatých množstvo bodov, ktoré majú rôzne obdobia plnenia.
Boli ste spokojní s jeho znením?
Na niečom sme sa zhodli, no niektoré podstatné veci nám tam chýbali.
Ako vyzeralo kreovanie tohto uznesenia?
Vláda si napísala, čo považovala za potrebné, aby sa udialo. Išlo viac o všeobecnejšie veci, ako napríklad prilákanie ďalšieho investora, pozrieť sa na to, koľko potrebujeme elektrickej energie, akým spôsobom to budeme riešiť.
Zároveň tam boli aj oblasti, ktoré sa týkali povoľovacích procesov, školstva, podľa nás tam však chýbali dôležité veci, ktoré sme ešte v januári poslali na ministerstvo hospodárstva. Tieto oblasti sme však, bohužiaľ, v uznesení nenašli.
Snažíte sa tieto témy naďalej dostávať do popredia?
Áno, len nedávno sme sa stretli na ministerstve hospodárstva s pani ministerkou Denisou Sakovou. Témy sme nastavili a uvidíme, akým smerom sa bude diskusia uberať.
Aké body vám v uznesení chýbali?
Zostáva vám 76% na dočítanie.