„Stratili sme päť rokov, počas ktorých získali Česi, Maďari a Poliaci výrazný náskok. Ten sa prejavuje napríklad v obsadzovaní dôležitých postov v rámci NATO či čerpaní peňazí,“ pripomenul bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.
České úspechy
Čechom sa za uplynulých 18 rokov členstva v aliancii podarilo hneď niekoľko mimoriadnych úspechov. Generál Jiří Šedivý pôsobil v rokoch 2007 až 2010 ako námestník generálneho tajomníka NATO Jaap de Hoop Scheffera pre obrannú politiku a plánovanie. Naši západní susedia ešte viac zabodovali v júni 2015. Vtedy sa do čela vplyvného Vojenského výboru NATO posadil bývalý šéf generálneho štábu českej armády Petr Pavel. To, že nešlo o žiadnu symbolickú funkciu, ale skutočne silnú pozíciu, svedčí fakt, že tento výbor je najvyšším vojenským orgánom aliancie. Jeho úlohou je predkladať návrhy a odporúčania najvyššej inštitúcií NATO – Severoatlantickej rade. Do vojenskej praxe potom pretavuje politické rozhodnutia rady. Petr Pavel má teda v rukách reálne právomoci podieľať sa na rozhodovaní vnútri NATO.
Chorvátska námestníčka
Avšak nie sú to len Česi, ktorým aliancia zverila do rúk dôležité posty. Napríklad v rokoch 2011 až 2014 bola námestníčkou generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena a následne aj Jensa Stoltenberga súčasná chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová. Chorváti pritom vstúpili do NATO v apríli 2009, teda päť rokov po nás. Slovenským predstaviteľom sa napriek tomu zatiaľ žiadny podobný úspech dosiahnuť nepodarilo.
Mapa členských krajín NATO