V strednej Európe si musíme zvykať aj na čoraz rozsiahlejšie záplavy. Minulý týždeň postihli rakúske Salzbursko.TASR
StoryEditor

Vlny horúčav sa budú predlžovať, varuje klimatológ

24.08.2021, 00:00
Nášmu stredoeurópskemu regiónu hrozí do konca tohto storočia zvýšenie teploty vzduchu až o štyri stupne Celzia, tvrdí pre HN český klimatológ Pavel Zahradníček.

Nedávno ste vyslovili obavy, že ľudstvo čakajú ťažké chvíle, ak nezníži emisie skleníkových plynov. Čo môže hroziť nášmu stredoeurópskemu regiónu?
Najväčším a najviditeľnejším dôsledkom klimatickej zmeny v našich zemepisných šírkach je rast teploty vzduchu, ktorý sa vzápätí prejavuje v rôznych meteorologických extrémoch. Patrí sem napríklad počet horúcich dní a nocí v roku či dĺžka vĺn horúčav. Na území Českej republiky sa za posledných 60 rokov oteplilo priemerne o dva stupne Celzia, v lete a v zime ešte viac. Počet horúcich dní sa zvýšil trojnásobne, horúcich nocí dokonca sedemnásobne. Vlny horúčav sú podstatne dlhšie, než boli predtým. Prirodzene, má to negatívny vplyv na množstvo vecí.

Na ktoré veci to vplýva najviac?
Na zdravotný stav obyvateľstva či na vysychanie krajiny a potom následne napríklad aj na silnejšie búrky. Pretože tá energia sa jednoducho musí z atmosféry vrátiť späť na zem. Takže jednoznačne sa dá konštatovať, že najzásadnejším prejavom klimatickej zmeny v strednej Európe je hlavne zmena teploty vzduchu, prehlbovanie teplotných extrémov, sucho či prívalové zrážky.

O koľko stupňov by sa teplota mohla ešte zvýšiť v budúcnosti?
Pre Českú republiku máme spočítané, že do polovice tohto storočia sa predpokladá zvýšenie priemernej teploty vzduchu o dva stupne Celzia oproti súčasným hodnotám. Do konca storočia by sa potom v závislosti ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-06-16 14:01:19 - Feat.: - Title: Počasie na Slovensku: Prichádza veľké oteplenie, už zajtra k nám začne prúdiť tropický vzduch 02 - Modified: 2024-06-14 11:05:40 - Feat.: - Title: Mojim predchodcom chýbala dávka odvahy. Súčasný stav je neudržateľný, tvrdí šéf našej najväčšej nemocnice 03 - Modified: 2024-06-14 12:21:53 - Feat.: - Title: Káva bude drahá a bude jej aj málo. Kľúčový slovenský výrobca pomenoval dôvody 04 - Modified: 2024-06-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Jún je zatiaľ bohatý na zrážky a povodne. Vymyká sa podľa odborníka normálu a platí Medardova kvapka? 05 - Modified: 2024-06-13 11:13:41 - Feat.: - Title: Pre slovenské firmy sme bránou do Nemecka, tvrdí pre HN Birgit Reiter-Braunwieser z Austrian Business Agency
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
16. jún 2024 20:31