Anna Vavríková, MF DNES
StoryEditor

Čakajú nás ďalšie extrémy počasia?

13.08.2021, 00:00
Kým k tomuto zásadnému obratu nedôjde, budeme sa musieť s najväčšou pravdepodobnosťou pripraviť na čoraz častejšie a intenzívnejšie výkyvy počasia.

Napokon, rôzne extrémy pozorujeme už tieto prázdniny, ako i po minulé letá. Záplavy v západnej Európe si v polovici júla vyžiadali viac ako 230 obetí, z toho takmer dve stovky v Nemecku. Prudké búrky a prívalové dažde sme zažili i my na Slovensku. A to aj uplynulý víkend. „Napríklad v Martine viacerí svedkovia pozorovali trombu. Ide o počiatočné štádium tornáda, ktoré sa však nedotkne zeme. Lievik pozorovaný nad Martinom podľa čitateľov rotoval,“ napísala v nedeľu stránka imeteo.sk.

Východné regióny našej krajiny zasiahla supercelárna búrka. Ide o jav, ktorý pripomína tornádo a mnohí laici si ju s ním mýlia. V skutočnosti sprevádza tornádo supercelárne búrky len vo výnimočných prípadoch. A to vtedy, keď sa lievik aspoň na chvíľu dotkne zeme. Skutočné tornádo sa minulý týždeň prehnalo východoslovenskou obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou. Spôsobilo veľké škody na viacerých domoch. Meteorológovia odhadli jeho rýchlosť na 200 kilometrov za hodinu. Oveľa horšie dopadli pred pár týždňami obyvatelia južnej Moravy. Na tento región Českej republiky ležiaci neďaleko slovenských hraníc udrela 24. júna večer supercelárna búrka spojená s tornádom a so silným krupobitím. Výsledkom boli materiálne škody pohybujúce sa vo výške miliónov eur, zhruba dve stovky zranených a šesť mŕtvych. Ide o najvyšší počet obetí tornáda v Európe za ostatné dve desaťročia.

Dokonca aj v Bratislave ľudia krátko pred tornádom na juhu Moravy pozorovali nezvyčajné oblaky druhu mammatus, ktoré experti spájajú práve so supercelárnou búrkou. Podľa nich však nie je známe, že by vznik tornád priamo súvisel s klimatickými zmenami. Tento meteorologický jav sa na našich územiach vyskytoval aj v hlbokej minulosti a nepochybne tu bude i v budúcnosti. Sila a intenzita tornád, supercelárnych búrok, prívalových zrážok a iných extrémnych meteorologických javov sa však vplyvom zmien klímy môže zvyšovať.

01 - Modified: 2024-05-22 11:23:14 - Feat.: - Title: Smrtiace horúčavy. Kvôli teplu padajú na mexickom pobreží mŕtve opice priamo zo stromov 02 - Modified: 2024-05-22 08:00:00 - Feat.: - Title: V Bratislave prednášal spolutvorca iPodu. Jeho nová firma vyrába diamanty z metánu produkovaného kravami 03 - Modified: 2024-05-10 13:00:00 - Feat.: - Title: Jedinečný unikát na záchranu planéty či pomýlený experiment? Otvárajú najväčší závod na zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu 04 - Modified: 2024-05-09 06:00:00 - Feat.: - Title: Blíži sa hadia pohroma? Jedovaté plazy budú kvôli globálnemu otepľovaniu masovo migrovať do nových krajín 05 - Modified: 2024-04-29 07:00:00 - Feat.: - Title: Najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom je Európa. Štúdia zistila, aké to bude mať dopady na ľudské zdravie
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. máj 2024 02:49