StoryEditor

Desiatky miliónov obetí a ďalší konflikt na obzore. Ako zmenila svet prvá svetová vojna

11.11.2020, 10:35
Veľká či svetová vojna. Tak nazývali prvý globálny konflikt v dejinách, ktorý sa skončil podpisom prímeria pred 102 rokmi, nasledujúce dve desaťročia. Za obeť mu padlo takmer dvadsať miliónov ľudí.

Technický pokrok, ekonomické úspechy, rozkvet kultúry, vrchol imperializmu. A mier. Európa do 20. storočia vstupovala s vysoko zdvihnutou hlavou. Posilňovalo ju neochvejné sebavedomie vychádzajúce z viery, že už definitívne dospela, poučila sa z dejín a odteraz ju čaká jediné: zlaté časy. Vojna je predsa nezmysel, relikt čias, keď ľudia ešte neboli dostatočne morálni, rozumní a vyspelí.

Na pochovanie týchto ilúzií napokon stačila jediná udalosť. A Európa čoskoro pochopila, že atentát na Františka Ferdinanda d’Este bol iba škrtnutím zápalkou. Jedovaté plyny, ktoré 28. júla 1914 umožnili výbuch dovtedy nepredstaviteľných rozmerov, sa v skutočnosti zbierali dávno predtým.

Už na prelome 19. a 20. storočia sa v Európe množili protestné podzemné hnutia a politické atentáty na významné osobnosti. Zvlášť v Rusku od začiatku 20. storočia vreli revolučné nálady.

„Čosi, na čom sa historici dodnes nedohodli, sa už v tom čase chvelo v základoch. Bolo cítiť, že v imperiálnych európskych ríšach čosi páchne,“ povedal pre HN magazín politológ Tomáš Zálešák. „Napríklad to, že Európania sa na obyvateľov svojich kolónií neprestávali pozerať zvysoka a stretávali sa akoby ich prostredníctvom so svojou vlastnou prehistóriou, v dôsledku čoho si možno nechtiac uvedomili divocha v sebe. No mohlo to byť aj naopak: dostatočne včas si neuvedomili, že civilizácia je krehká šupka, ktorú je veľmi ľahké odstrániť, a pod ktorou sa skrýva čosi oveľa hlbšie a divošskejšie.“

​Témou nášho článku však nie je pomenovať príčiny, ale dôsledky prvej svetovej vojny. Lebo práve ona zmenila tvár sveta viac, než akákoľvek iná udalosť v dejinách. A to nielen v tom, že zrodila tanky a masovo rozšírila ponorky či letectvo. Prinášame vám päť dôkazov.

1. Prekreslila mapu sveta. Objavilo sa na nej aj Československo

Zmizli stáročné ríše a vznikli nové štáty. Ako prvé padlo ruské impérium, niekoľko mesiacov po ňom aj Rakúsko-Uhorsko a

Osmanská ríša. Nemecké cisárstvo sa zmenilo na republiku a stratilo nielen časť územia (Francúzi si zobrali Alsasko a Lotrinsko), ale aj kolónie. A na mape sveta sa objavili nové štáty – Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Juhoslávia a, samozrejme, aj Československo.

Hoci o historicky prvom štáte Čechov a Slovákov naši národovci roky...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 02:00