Technický pokrok, ekonomické úspechy, rozkvet kultúry, vrchol imperializmu. A mier. Európa do 20. storočia vstupovala s vysoko zdvihnutou hlavou. Posilňovalo ju neochvejné sebavedomie vychádzajúce z viery, že už definitívne dospela, poučila sa z dejín a odteraz ju čaká jediné: zlaté časy. Vojna je predsa nezmysel, relikt čias, keď ľudia ešte neboli dostatočne morálni, rozumní a vyspelí.
Na pochovanie týchto ilúzií napokon stačila jediná udalosť. A Európa čoskoro pochopila, že atentát na Františka Ferdinanda d’Este bol iba škrtnutím zápalkou. Jedovaté plyny, ktoré 28. júla 1914 umožnili výbuch dovtedy nepredstaviteľných rozmerov, sa v skutočnosti zbierali dávno predtým.
Už na prelome 19. a 20. storočia sa v Európe množili protestné podzemné hnutia a politické atentáty na významné osobnosti. Zvlášť v Rusku od začiatku 20. storočia vreli revolučné nálady.
„Čosi, na čom sa historici dodnes nedohodli, sa už v tom čase chvelo v základoch. Bolo cítiť, že v imperiálnych európskych ríšach čosi páchne,“ povedal pre HN magazín politológ Tomáš Zálešák. „Napríklad to, že Európania sa na obyvateľov svojich kolónií neprestávali pozerať zvysoka a stretávali sa akoby ich prostredníctvom so svojou vlastnou prehistóriou, v dôsledku čoho si možno nechtiac uvedomili divocha v sebe. No mohlo to byť aj naopak: dostatočne včas si neuvedomili, že civilizácia je krehká šupka, ktorú je veľmi ľahké odstrániť, a pod ktorou sa skrýva čosi oveľa hlbšie a divošskejšie.“
Témou nášho článku však nie je pomenovať príčiny, ale dôsledky prvej svetovej vojny. Lebo práve ona zmenila tvár sveta viac, než akákoľvek iná udalosť v dejinách. A to nielen v tom, že zrodila tanky a masovo rozšírila ponorky či letectvo. Prinášame vám päť dôkazov.
1. Prekreslila mapu sveta. Objavilo sa na nej aj Československo
Zmizli stáročné ríše a vznikli nové štáty. Ako prvé padlo ruské impérium, niekoľko mesiacov po ňom aj Rakúsko-Uhorsko a
Osmanská ríša. Nemecké cisárstvo sa zmenilo na republiku a stratilo nielen časť územia (Francúzi si zobrali Alsasko a Lotrinsko), ale aj kolónie. A na mape sveta sa objavili nové štáty – Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Juhoslávia a, samozrejme, aj Československo.
Hoci o historicky prvom štáte Čechov a Slovákov naši...
Zostáva vám 85% na dočítanie.