Strmhlavý bombardér Douglas SBD Dauntless pristávajúci na palube americkej lode USS Hornet po návrate z misie počas bitky o Midway.Wikimedia Commons
StoryEditor

Japonci chceli pri Midway Američanov zaskočiť, netušili, že tí poznajú ich plán

03.06.2022, 09:10

Bitka o Midway, v ktorej sa pred 80 rokmi stretli japonské a americké sily, zásadne zmenila vývoj druhej svetovej vojny na pacifickom bojisku.

V bežnom zemepisnom atlase má človek čo robiť, aby ho našiel aj pomocou lupy. Midway, malý atol s rozlohou asi 620 hektárov, ležiaci v severnom Tichomorí. Zdanlivo nevýznamný, no to je iba laický pohľad. Už názov naznačuje jeho strategickú polohu, nachádza sa totiž skutočne zhruba v polceste medzi dvoma kontinentmi – od San Francisca je asi päťtisíc kilometrov ďaleko, od Tokia približne štyritisíc.

Nie div, že tak Spojené štáty, ako aj Japonské cisárstvo videli v tomto fliačiku pevniny kľúč k nadvláde v Pacifiku. Obzvlášť, keď sa na sklonku roku 1941 ocitli vo vzájomnom vojnovom konflikte, a najmä, keď na ostrove bolo fungujúce letisko s vojenskou základňou, ktoré tam Američania vybudovali rok predtým.

Keď k atolu Midway skoro ráno 4. júna 1942 vzlietla z lodí Akagi, Kaga, Sórjú a Hirjú formácie bojových lietadiel, boli Japonci presvedčení, že vďaka prevahe svojich námorných a vzdušných síl, a tiež momentu prekvapenia, zopakujú triumf, aký dosiahli vlani v decembri na Havaji.

„Nepriateľ o našich lietadlách vôbec nič netuší,“ pochvaľoval si v tej chvíli veliteľ úderného zväzu japonských lietadlových lodí viceadmirál Čuiči...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. jún 2022 07:00