StoryEditor

Na začiatku bola poľovnícka chata. Ako sa zo Štrbského Plesa stal vyhľadávaný turistický cieľ

05.02.2022, 09:05
História Štrbského Plesa ako osady sa začala písať v roku 1872. „Možno v budúcnosti, keď sa nájdu ďalšie historické materiály, ale budeme jeho históriu ešte prepisovať a vznik osady sa posunie o pár rokov ďalej,“ upozorňuje Peter Chudý.

Keď sa v roku 1872 majiteľ osady Štrbské Pleso Jozef Szentiványi rozhodol postaviť na brehu plesa poľovnícku chatu pre seba, asi netušil, aký proces tým spustí. Malá tatranská osada sa postupne stala najvyhľadávanejším turistickým miestom Slovenska aj športoviskom svetového rangu, v ktorom sa odohrajú desiatky svetových lyžiarskych podujatí vrátane piatich majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní (dve seniorské, tri juniorské). Peter Chudý žije v Tatrách skoro polstoročie a ovplyvňoval dianie na Štrbskom Plese. Pri 150. výročí založenia osady hovorí, že už za Uhorska o Štrbskom Plese písali ako o perle Tatier.

Existuje zmienka, že prvú budovu na Štrbskom Plese postavil pre Jozefa Szentiványiho František Zuskin zo Štrby s partiou liptovských tesárov. Je to tak?

Skoro, len to bolo opačne, že František Zuskin bol z Liptovského Jána a patria tesárov zo Štrby. František Zuskin bol hlavný lesný radca zakladateľa osady Štrbské Pleso Jozefa Szentiványiho, tak ho Szentiványi poveril, aby mu postavil súkromnú poľovnícku chatku, na čo najal štrbských tesárov. Szentiványi na tom území poľoval už predtým, ale nie sú záznamy, či niekde prespávali. Po postavení poľovníckej chaty v roku 1872 sa začala písať história Štrbského Plesa ako osady.

A naozaj to bola úplne prvá budova?

Teraz vyšli dve knihy pri príležitosti 150. výročia založenia Štrbského Plesa – knihu Šport je trvalým fenoménom Štrbského Plesa som napísal ja a druhú Životné osudy Jozefa Szentiványiho napísali dvaja autori – liptovský archivár a historik z Liptovského Mikuláša Peter Vítek a Oto Jalčovik, milovník histórie Vysokých Tatier z Trebišova. Oto Jalčovik stále pátra po archívoch a pred Vianocami, keď už bola kniha o Szentiványim vydaná, bol v archíve Tatrzańskeho Parku Narodoweho v Zakopanom, kde našiel historickú mapu Tatier v maďarčine. Na nej bol pri Štrbskom Plese zakreslený prístrešok ešte pred rokom 1872.

Téma

Čo to bol za prístrešok a z akého roku to bola informácia?

Podobne je na mape zakreslená historická Rainerova útulňa nad Hrebienkom. Potom našiel v ročenke Karpatského uhorského spolku odkaz, že už v roku 1863, čiže deväť rokov pred tým, ako počítame históriu Štrbského Plesa, boli na slovenskej strane Tatier tri také útulne – Rainerova, pri Štrbskom Plese a tretia bola na Kežmarských žľaboch. Možno v budúcnosti, keď sa nájdu ďalšie historické materiály, budeme históriu Štrbského Plesa ešte prepisovať a vznik osady sa posunie ešte o pár rokov ďalej.

Štrbské Pleso sa začalo rozvíjať tým, že Szentiványi začal chatu prenajímať?

Prvú chatu chcel pre seba, ale keďže bol široko-ďaleko známy, lebo Szentiványiovci boli najbohatšou rodinou Liptova, pozýval na Štrbské Pleso veľa hostí. Chcel ich v dôstojných priestoroch pohostiť, poskytnúť ubytovanie, tak v roku 1873 začal v chate ubytovávať známych, ktorí prišli hlavne na poľovačky. Szentiványi bol aj zakladajúcim členom Uhorského karpatského spolku (prvá turistická organizácia na území Slovenska – pozn. red.) a v stanovách spolku sa písalo o potrebe propagácie Tatier, ich sprístupňovania a výskumu. K Štrbskému plesu začali prichádzať ďalší a ďalší turisti a Szentiványi v roku 1875 poskytol pozemok pri jazere, drevo a peniaze na postavenie chaty, ktorú v prvých rokoch prevádzkoval spolok. Členovia Uhorského karpatského spolku ju nazvali z vďaky po Jozefovi Szentiványim, takže to bola Jozefova chata.

Zakladateľ osady Štrbské Pleso Jozef Szentiványi (1817 – 1905). Zakladateľ osady Štrbské Pleso Jozef Szentiványi (1817 – 1905). Wikimedia Commons ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 15:17