StoryEditor

Slávny Galilei unikol mučeniu i trestu smrti, inkvizícia ho však prinútila podpísať ponižujúci dokument

25.04.2022, 14:10
Svojimi objavmi a myšlienkami, ktoré šíril, položil Galileo Galilei základy vedy, no zároveň pobúril cirkev. A tak sa pred 389 rokmi ako kacír ocitol zoči-voči inkvizičnému súdu.

Je to už niekoľko týždňov, čo prišiel do Ríma a jeho neistota narastá. Vie, že dôvodom, pre ktorý ho sem Sväté ofícium predvolalo a chce proti nemu viesť proces, je kniha Dialógy o dvoch najväčších systémoch sveta, ktorú vlani vydal a spôsobila rozruch. Stále však nemá od inkvizítorov žiadne správy, nevie, z čoho konkrétne ho obviňujú. Len neoficiálnymi kanálmi sa k nemu dostávajú priateľské upozornenia, aby sa nedopustil žiadnej chyby.

Akú-takú nádej, že proces nebude veľmi prísny a všetko dobre dopadne, mu dáva vari len skutočnosť, že nie je vo väzení, ale môže bývať v rezidencii toskánskeho vyslanca. To sa však má onedlho zmeniť.

Po dvoch mesiacoch od príchodu do „večného mesta“, 12. apríla 1633, predstupuje konečne Galileo Galilei prvýkrát pred inkvizítora Vincenza Maculaniho.

„Pamätáte si, prečo ste boli v roku 1616 v Ríme?“ znie jedna z jeho prvých otázok.

Rešpektovaný učenec to, samozrejme, vie a po chvíli mu je už úplne jasné i to, čím proti sebe popudil Sväté ofícium. Hlásaním názoru, že „Slnko je stredom sveta a je nehybné a Zem sa hýbe“. Práve to mu pred šestnástimi rokmi zakázali, s tým, že ak neuposlúchne, inkvizícia proti nemu zakročí.

Zanietený objaviteľ

Ako úprimne veriaci človek niesol Galileo Galilei vždy ťažko, že myšlienky a učenie, ktoré šíri, sú v rozpore s cirkevnými zásadami. Napriek tomu sa rozhodol brániť vedu, ktorú považoval za „exaktného interpreta prírody“.

Rodákovi z Pisy učarovala už v mladosti. Otec chcel mať z neho lekára, no on „objavil“ Euklidove a Archimedove princípy, medicínu po štyroch rokoch štúdia zanechal a začal sa venovať matematike, astronómii a fyzike. Zaoberal sa nimi intenzívne a vďaka získaným vedomostiam dostal v roku 1589 miesto preceptora na univerzite v Pise. Po troch rokoch odišiel na rovnaké miesto do Padovy a práve tam sa začalo mimoriadne plodné obdobie jeho života.

Mal vskutku široký záber. Riešil otázky kyvadla, pri ktorom objavil nemennosť doby kyvu, zaoberal sa magnetizmom, zostrojil hydrostatické váhy a stanovil aj poučky o určovaní ťažísk pevných telies. Skonštruoval tiež termoskop, zdokonalil kompas i mikroskop a pokúšal sa dokonca zmerať rýchlosť svetla. Študoval zákony...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 10:32