Ak máte vytvorenú rezervu a vychádza vám splácať úver, nie je dôvod na predaj nehnuteľnosti.FOTO: Tomáš Szmrecsányi
StoryEditor

Experti radia: s kúpou ani predajom nehnuteľnosti nečakajte, inak môžete prísť o niekoľko tisícok eur

20.05.2022, 11:35

V čase inflácie je logickým sprievodným javom rast cien nehnuteľností. Keďže rastú ceny pohonných látok, nerastných surovín či energie, tak dražie výstavba i cena bytu či domu. Aký bude trend, čo sa týka cien nehnuteľností a ako sa vývoj odrazí na hypotekárnych úveroch? Máte kupovať či predávať teraz nehnuteľnosť? Odborníkom sme položili tri otázky v tejto súvislosti.

Marek Lesík, realitný maklér

Ako sa bude vyvíjať trh s nehnuteľnosťami? Treba s kúpou počkať či nie?

Cena nehnuteľností bude určite naďalej rásť, minimálne o úroveň inflácie. Tomu, kto potrebuje bývať, odporúčam bývanie riešiť hneď a nečakať. Ak kupujúci vystupuje ako investor so zámerom kúpiť nehnuteľnosť na investičný účel, tiež mu radím kupovať teraz a nečakať, pretože ceny ešte vzrastú pre väčší dopyt po nehnuteľnostiach, ako je ich aktuálna ponuka.

Do akej miery vplýva inflácia a rast úrokových sadzieb pri hypotékach na ceny nehnuteľností?

Inflácia má priamy vplyv na rast úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch, takže čím ďalej, tým menej Slovákov si bude môcť dovoliť vlastné bývanie. Preto opätovne odporúčam kupovať nehnuteľnosť teraz a neodkladať kúpu na neskôr.

Kto by chcel predať byt, aby sa zbavil hypotéky, má to urobiť teraz alebo mal by ešte počkať?

Radím predať zaťaženú nehnuteľnosť tesne pred koncom fixácie úrokovej sadzby, a to ešte predtým, než sa zvýšia úrokové sadzby na hypotekárnom úvere.

Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments

Ako sa bude vyvíjať trh s nehnuteľnosťami? Treba s kúpou počkať či nie?

Na jednej strane významne rastú vstupné ceny stavebných materiálov v dôsledku vysokej inflácie, to indikuje, že lacnejšie sa byty už stavať nebudú. Na druhej strane sa zhoršujú makroekonomické ukazovatele, spomaľuje sa ekonomický rast, rastú úrokové sadzby pre úvery na bývanie, čo vplýva na pokles kúpyschopností ľudí. Zároveň Národná banka Slovenska upozorňuje na vysoké riziko...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. jún 2022 12:03