Zľahka napuchnuté oko a pod ním malá modrinka. Nebyť dcérinej zmienky, nič by si nebola všimla. Do dvoch týždňov však symptómy radikálne zmenili ráz. „Celé oko mi navrelo, strašne rezalo a pálilo. Cítila som veľký tlak v hlave a zhoršovalo sa mi videnie. S problémami som teda išla k očnej lekárke, ktorá mi predpísala kvapky. Bohužiaľ, stav sa nelepšil, práve naopak. Mala som pocit, akoby mi oko vyliezalo z jamky a schádzalo dole – začala som škúliť,“ opisuje pre portál idnes.cz a jeho seriál Môj boj s chorobou čitateľka Jiřina dramatický nástup tej svojej.
Našťastie, praktický lekár vykonal, čo bolo treba – test na funkciu štítnej žľazy. A na základe výsledkov ju poslal na endokrinológiu, kde veľmi rýchlo stanovili diagnózu. Hypertyreózu, čiže zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ktorá u Jiřiny vyústila do chronického očného ochorenia nazývaného endokrinná orbitopatia. Okamžite jej nasadili infúzie a lieky na každodenné užívanie – a symptómy sa veľmi rýchlo zmiernili.
Riziko pre srdce i cievy
Niektorým lekárom evokuje rohatú potvoru, iným zase motýľa. S rolou, ktorú v našom organizme zastáva, rezonujú obe asociácie. Je rešpektovanou, no zároveň jemnocitnou šéfkou. Hormóny tyroxín a trijódtyronín, ktoré tvorí a vylučuje do krvného obehu, pôsobia v tele ako biokatalyzátory, urýchľujú či blokujú rôzne metabolické deje. Rozmenené na drobné, štítna žľaza po celý život ovplyvňuje látkovú výmenu, svalový, nervový, kardiovaskulárny a tráviaci systém.
„Jej hormóny dokonca neznámym mechanizmom utlmujú neurálnu aktivitu, čo má u niektorých cicavcov zásadnú úlohu v hibernačných cykloch. Veľmi dôležité sú tiež pri regulácii telesnej teploty,“ ozrejmuje pre HN magazín Boris Bajer, endokrinológ a fyziológ z Centra tréningu a výživy.
Naopak, ak štítna žľaza správne nefunguje, ovplyvňuje aj iné žľazy...
Zostáva vám 85% na dočítanie.