Ak máte depresiu a liečite ju medikamentami, môžete podľa lekárov pribrať medzi dvoma až siedmimi kilogramami. "Existuje mnoho druhov antidepresív, ktoré spôsobujú nárast váhy," upozorňuje doktor Robert J. Hedaya z National Center for Whole Psychiatry v Chevy Chase. Avšak aj samotná neliečená depresia môže súvisieť s nadváhou. Štúdia z roku 2010 publikovaná v American Journal of Public Health zistila, že ľudia, ktorí sa cítili smutní a osamotení, pribrali rýchlejšie než tí, ktorí nahlásili menej depresívnych príznakov. "Ľudia s depresiou totiž často konzumujú viac tučných a kalorických jedál, ale aj obmedzujú fyzickú aktivitu. Čo môže spôsobiť nárast hmotnosti, "vysvetľuje profesorka Belinda Needhamová, hlavná autorka štúdie.Pixabay
StoryEditor

Situácia duševného zdravia u nás je alarmujúca, linka dôvery možno zanikne

08.10.2020, 00:00
Autor:
sansan
Depresívne stavy, úzkosť, osamelosť, ale aj pokusy o samovraždu a domáce násilie. Linka dôvery, ktorá je k dispozícii bezplatne nonstop, prijala len počas „pandemického“ septembra až 1200 takýchto volaní. Až trojnásobne však stúpol aj počet nevybavených telefonátov.

Linke dôvery chýbajú financie potrebné na ďalších operátorov aj ďalšiu prevádzku. Už jeden telefonát pritom môže zachrániť človeka, ktorý by na sedenie so psychiatrom čakal 2 až 3 mesiace.

Na alarmujúcu situáciu duševného zdravia na Slovensku upozorňuje aj Liga za duševné zdravie SR v kampani Doprajme si pokoj v duši. Nadväzuje ňou na globálnu kampaň Svetovej federácie pre duševné zdravie (WFMH), ktorej tohtoročná téma znie Väčšie investície - lepší prístup k starostlivosti o duševné zdravie pre všetkých.

Koľko stojí duševné zdravie na Slovensku?

Hoci má na Slovensku duševnú poruchu diagnostikovanú približne 350-tisíc ľudí, investície do duševného zdravia tomuto číslu nezodpovedajú.

Údaje z diskusnej štúdie z Útvaru hodnoty za peniaze hovoria, že výdavky by sa mali za ideálneho stavu zvýšiť o 170 až 230 miliónov eur ročne.

Financovanie starostlivosti o duševné zdravie tvorí na Slovensku len niečo vyše 3 percentá z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť, pričom priemer rozvinutých krajín je 7 až 8 percent. 

Zdravotno-sociálna starostlivosť je nedostatočná, málo dostupná a často dokonca nevhodná. Štúdia odporúča zmodernizovať systém psychiatrickej a psychologickej zdravotno-sociálnej starostlivosti a posilniť podporu duševného zdravia a prevenciu porúch.

V septembri prijali 1200 vážnych telefonátov

Téma sa bytostne dotýka aj Linky dôvery Nezábudka. Tá bola v júli 2019 opätovne spustená po 13 rokoch ticha, počas ktorých jej chýbali financie na prevádzku. Dnes je možné, že znovu stíchne.

Len od znovuuvedenia do prevádzky sme prijali 10 365 telefonátov. Najčastejšie sa na krízovú linku obracajú klienti, ktorí prežívajú depresívne stavy, úzkosti, osamelosť. Často ide o vážne problémy vo vzťahoch, v rodinnom, partnerskom, pracovnom aj sexuálnom živote. 

Absolvujeme aj veľmi ťažké poradenské telefonáty pri život ohrozujúcich stavoch, ktoré vyžadujú krízovú intervenciu. Aj z tohoto dôvodu na Linke dôvery Nezábudka pracuje 22 profesionálov s dlhoročnou praxou a sústavným vzdelávaním. V ťažkých krízových prípadoch, kedy môže ísť o ohrozenie života či násilie, spolupracujeme aj s RZP alebo políciou, zdôrazňuje riaditeľka Linky dôvery Nezábudka, Monika Martinezová.

Na fungovaní linky sa odrazila aj pandémia koronavírusu, kedy museli pre zvýšený počet a dĺžku telefonátov posilniť zmeny. Volali pacienti, ktorí sa nevedeli dostať k svojmu psychiatrovi i ľudia, ktorí zostali odrezaní od svojich pravidelných sociálnych a zdravotných služieb.

U volajúcich prevládali pocity spojené s neistotou, úzkosťou a strachu, panické stavy, frustrácia, ale aj stavy osamelosti. Počas koronakrízy sa tiež zvýšil počet telefonátov s témou domáceho násilia.

To všetko dáva jasný signál, že 24-hodinová linka dôvery má zmysel. Ľudia potrebujú byť vypočutí. Odborné slovo na druhej strane linky ich neraz odradí od toho, aby sa pripravili o vlastný život,“ konštatuje Martinezová.

Linka dôvery môže stíchnuť už čoskoro

V priemere čaká pacient na psychiatra  2 až 3 mesiace, ktorý sa mu potom venuje zhruba 13 minút. Podľa Martina Knuta, riaditeľa Ligy za duševné zdravie SR nie je v poriadku, že psychoterapia je pre bežného človeka ťažko dostupná, neprehľadná a často nedosiahnuteľná.

„Jeden telefonát na Linku dôvery Nezábudka môže čakanie na pomoc výrazne skrátiť. Ak však nenájdeme dostatok financií na ďalšiu prevádzku, budeme musieť uvažovať o postupnom utlmení fungovania linky,“ zdôrazňuje Knut.

Momentálne je linka prevádzkovaná najmä z rezervy bývalého premiéra, ktorý ešte v roku 2018 ako vtedajší predseda vlády venoval na základe výzvy Ligy za duševné zdravie SR linke 80-tisíc eur.

Okrem toho jej chod zabezpečujú finančné dary od sponzorov a peniaze z verejnej zbierky Dni nezábudiek. Nie je to však postačujúce.

Ročná prevádzka linky stojí totiž až 180 000 eur. Do tejto sumy spadá samotná 24-hodinová prevádzka linky po celý rok vrátane sviatkov, ako aj vzdelávanie odborníkov a ich supervízie a taktiež mailová forma poradne Nezábudka. 

„V prípade, že by sme chceli mať kvôli pandémii aktívneho súbežne ďalšieho odborníka, celoročne s dvoma aktívnymi poradenskými líniami by linka potrebovala približne sumu 280 000 eur. V priebehu septembra nám pritom stúpol počet neobslúžených telefonátov na trojnásobok, upozorňuje Knut.

Modrý anjel lieta spolu s Nezábudkou

S Nezábudkou spolupracuje aj Tím krízovej intervencie Modrý anjel, ktorý poskytuje ľuďom psychosociálnu podporu pri tragických a mimoriadne zaťažujúcich udalostiach. Modrý anjel však nepodáva pomoc psychiatrickým pacientom v akútnej fáze alebo pri suicidálnych pokusoch.

„Nezábudka pre Modrého anjela predstavuje dôležitého partnera pri poskytovaní podpory ľuďom, ktorí sa náhle ocitli ťažkej situácii. Ak sa stretneme s klientom, ktorý trpí psychiatrickým ochorením, vieme, že sa môžeme spoľahnúť aj na profesionalitu jej odborníkov.

Súčasne, keď sa Nezábudka stretne so situáciou, pri ktorej je potrebná intervencia v teréne, Modrý anjel je pripravený vyraziť. Bez Nezábudky by sa veľa ľudí mohlo ocitnúť bez odbornej pomoci vo chvíli, kedy ju najviac potrebujú a to by mohlo viesť k nezvrátiteľným činom. Spolu s linkou Modrého anjela predstavuje Nezábudka jednu z mála liniek, na ktoré sa ľudia naozaj dovolajú 24 hodín denne, hovorí Milan Regec, riaditeľ Tímu krízovej intervencie Modrý anjel.

Darujme spolu pokoj v duši

Na dôležitosť Linky dôvery Nezábudka upozorňuje Liga za duševné zdravie v SR kampaňou Doprajme si pokoj v duši. Jej tvárou sa stala speváčka Jana Kirschner, ktorej pieseň Pokoj v duši inšpirovala názov celej kampane. 

Aj bežní ľudia môžu prispieť k tomu, aby Linka dôvery Nezábudka fungovala ďalej. V dňoch od 7.10. až 11.10. 2020 sa v slovenských uliciach uskutoční celoslovenská zbierka Dni duševného zdravia 2020.

V súvislosti s pandémiou bude však v uliciach menej dobrovoľníkov s modrými nezábudkami ako obvykle, a tak je hlavným dejiskom zbierky online priestor. 

01 - Modified: 2023-05-25 12:46:53 - Feat.: - Title: Na Slovensku chýbajú lôžka ústavnej starostlivosti v odbore psychiatria a detská psychiatria 02 - Modified: 2023-05-12 12:00:00 - Feat.: - Title: Vedci zistili, čo môže spôsobovať Parkinsonovú chorobu. Prezradili aj, čo môže pomôcť v jej prevencii 03 - Modified: 2023-04-25 16:19:48 - Feat.: - Title: Prezidentka: Obete domáceho násilia môžu vyhľadať pomoc v intervenčných centrách 04 - Modified: 2023-04-12 13:20:42 - Feat.: - Title: Brutálne domáce násilie na mladej influencerke bude mať dohru. K prípadu sa vyjadril aj generálny prokurátor Žilinka 05 - Modified: 2023-03-20 11:49:49 - Feat.: - Title: Speváčka Ewa Farna sa zrútila pri téme potratov. Nechcela sa dostať do tejto nemocnice!
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. máj 2023 12:22