Moja obľúbená bolesť hlavy – v origináli My Favorite Headache. Tak znie názov sólového albumu speváka a basgitaristu Geddyho Leeho z kanadskej kapely Rush. Treba povedať, že zvolil dobre. Zaujme. Len máloktoré slovné spojenie je totiž vo väčšom konflikte s realitou. Kam sa naň hrabú oxymorony ako originálna kópia či pravdivá lož?
Štyridsaťtisíc ráz
V hlave môže človeku „trešťať“ z nespočetných príčin. Najbežnejšia je takzvaná tenzná bolesť, ktorá sa prejavuje tupým tlakom na oboch stranách lebky.
Psychická záťaž alebo úzkosť vedia byť takisto spoľahlivým spúšťačom. Oboje totiž môže viesť k zvýšeniu napätia svalov a väzivových tkanív v oblasti krčnej chrbtice, následkom čoho je práve bolesť hlavy. Takmer s istotou k nej vedie aj nadmiera alkoholu či bublinkových nápojov alebo lieky ako viagra či nitroglycerín, ktorý sa používa na problémy so srdcom.
A potom je tu celý rad ďalších potenciálnych príčin: neliečený vysoký krvný tlak, zuby, zápal nosných dutín, zlá očná korekcia, metabolické poruchy, problémy s pečeňou a obličkami či nedostatok železa.
Bolesti hlavy veľmi dobre poznajú aj ľudia, ktorí niekedy experimentovali s takzvanou ketodiétou či akýmikoľvek inými radikálnymi stravovacími návykmi. Mnohým k nej dopomôže nadmiera cukru či príliš veľa potravín s vysokým obsahom histamínu: zrejúcich syrov, paradajok, síreného sušeného ovocia, čokolády či údeného, sušeného alebo konzervovaného mäsa.
Všetkým týmto príčinám však suverénne kraľuje sedavý spôsob života – nielen podľa slov telovýchovného lekára Pavla Maloviča.
„Nie sme ochotní akceptovať náš prirodzený pohyb, ktorým je chôdza. Sedenie je vynútená poloha a z vynútenej polohy nutne vznikajú problémy,“ vyjadril sa pred časom v rozhovore pre HN magazín a priblížil, že ak osem hodín intenzívne pracujeme pri počítači, prejdete prstami 12 až 16 kilometrov a hlavu otočíte približne 40-tisíc ráz.
„V takom prípade nastáva veľká amortizácia medzistavcových platničiek, nastáva takzvané koreňové dráždenie, začne vás bolieť rameno, hlava... jedno s druhým. V mnohých prípadoch sa jej však dá pri prvých prejavoch pomerne ľahko zbaviť: dostatočným pitným režimom, dychovými cvičeniami, obyčajnou chôdzou či posilnením takzvaného hlbokého stabilizačného systému.“
Pandémia však, žiaľ, u väčšiny z nás skôr prehĺbila zlozvyky. Aj preto počas covidovej éry bolestí hlavy ešte pribudlo. Nejde teda len o dôsledok „long covidu“, ale tiež...
Zostáva vám 85% na dočítanie.