Väčšina z nás o nej vie málo. Vrátane toho, čo jej prospieva a čo škodí. A naša nevedomosť nie je bez následkov. Štatistiky tvrdia, že vertebrogénne ťažkosti sa hneď po ochoreniach z prechladnutia nachádzajú na druhej priečke problémov, ktoré privádzajú ľudí do ordinácií.
Trpelo alebo trpí nimi 60 až 90 percent populácie. A je takmer isté, že každý z nás dnes stihol svojej chrbtici „naložiť“, ako keby sa jej za niečo mstil.
10 tipov pre zdravý chrbát od lekárov a fyzioterapeutov:
Vedeli ste, že zakaždým, keď skloníte hlavu, aby ste sa pozreli na telefón, vzniká na krčnú chrbticu tlak, ktorý zodpovedá záťaži s váhou až 30 kilogramov?
Niet sa teda prečo čudovať, že odpoveď fyzioterapeutky Ivy Bílkovej na otázku redaktora Lidových novín „Úrazy alebo následky z ktorých športov riešite vo svojej praxi najčastejšie?“ znela, že prinajmenšom polovica pacientov si rovnaké zranenia ako pri športe privodí pri dlhodobej práci na počítači a nadužívaním inteligentných telefónov. Akurát bez pohybových benefitov.
A pritom by pri používaní telefónu stačilo málo a chrbtici by sa výrazne uľavilo: zdvihnúť pri čítaní správ a písaní esemesky ruku o čosi vyššie, ideálne na úroveň očí. A narovnať sa.
Obezita aj psychika
Vzpriamenej polohe vďačíme za veľa. Bez nej by rod homo mohol na svoju závratnú evolúciu zabudnúť. Čisto fyziologicky však ide o rizikové podujatie. Chrbtica je v takejto polohe podstatne namáhanejšia, ako keby sme chodili po štyroch.
A pomôcť jej dokáže len jediné: starať sa o jej vzpriamenosť cielene, každý sám za seba. Inak sa začínajú problémy – ako naznačuje aj spomínaná situácia s mobilom.
Našej snahe o rovný chrbát sa však mnohé stavia do cesty. Mimoriadne často to býva obezita a rozladená psychika. Čo sa týka nadbytočnej hmotnosti, tá pôsobí nepriaznivo na celý organizmus, o tom netreba diskutovať.
Zostáva vám 78% na dočítanie.