Kým sa ponoríme do útrob krvného riečiska, začnime dobrou správou. V polovici septembra vyšla v časopise Advanced Materials štúdia medzinárodného konzorcia výskumníkov vedeného Univerzitou v Sydney. V texte približujú, že vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje výrobu materiálov napodobňujúcich štruktúru živých krvných ciev.
V HNtelevízii sme sa o prejedaní počas sviatkov a zdravom stravovaní rozprávali s výživovým poradcom Michalom Páleníkom:
Hoci umelé žily nie sú úplnou novinkou, dosiaľ sa borili s viacerými výzvami pri reálnom použití. Predklinické testovanie odborníkov zo Sydney však zistilo, že po transplantácii nimi vyrobenej krvnej cievy myšiam ich telo materiál prijalo, pričom nové bunky a tkanivo rástli na správnych miestach.
„Príroda časom premení túto umelú trubicu na takú, ktorá vyzerá, správa sa a funguje ako skutočná krvná cieva,“ povedal hlavný autor štúdie, profesor Anthony Weiss z Charles Perkins Center. Ako ďalej uvádza portál Sciencedaily.com, Weiss vysvetľuje, že „schopnosť technológie obnoviť komplexnú štruktúru biologických tkanív ukazuje, že má potenciál nielen vyrábať krvné cievy na pomoc pri chirurgických zákrokoch, ale tiež pripravuje pôdu pre budúcu tvorbu iných syntetických tkanív, ako sú srdcové chlopne“.
Najväčšie plus tejto novej technológie momentálne je to, že by mala umožňovať cievam normálne rásť, čo je dôležité napríklad pri detských pacientoch. Spoluautor Christopher Breuer z Centra pre regeneratívnu medicínu v Nationwide Children‘s Hospital a Wexner Medical Center v Columbuse v USA podľa Sciencedaily vidí práve v tomto obrovský potenciál.
„V súčasnosti, keď deti trpia abnormálnou cievou, chirurgovia nemajú inú možnosť, ako použiť syntetické cievy, ktoré fungujú
Zostáva vám 76% na dočítanie.