Sú voči nám ohľaduplné. Neobťažujú nás bolesťou a až do poslednej chvíle nedávajú vedieť, že ich niečo trápi. Žiaľ, v skutočnosti nám tým viac škodia, než pomáhajú. Keď sa totiž začnú hlásiť, často nám už nezostáva iná voľba, ako dialýza, prípadne transplantácia. Ako sa tomuto scenáru čo najspoľahlivejšie vyhnúť?
Ničivá hypertenzia a diabetes
160-tisíc. Toľko Slovákov podľa údaju z Národného centra zdravotníckych informácií trpí nejakou formou ochorenia obličiek. Pritom, ako sme už naznačili, mnohí z nich o tom nemajú ani tušenie. Pesimistickejšie odhady dokonca pripisujú zníženú funkčnosť tejto krvnej čističky každému desiatemu z nás. Žiaľ, vôbec nemusia byť prehnané. Najčastejším dôvodom zlyhania obličiek je totiž cukrovka a vysoký krvný tlak. Hypertenziou pritom trpí zhruba každý druhý dospelý Slovák a počty diabetikov podľa odhadov prekračujú pol milióna. A toto číslo stále rastie.
Obličky, rovnako ako iné orgány v tele, môžu „ochorieť“ alebo úplne zlyhať. K rozpoznateľným príznakom však dochádza, až keď filtračná schopnosť obličiek klesne pod tridsať percent. „V tejto fáze sa v tele začne pozvoľna zadržiavať voda, dusíkaté látky a niektoré minerály, zvyšuje sa krvný tlak a objaví sa málokrvnosť. Neskôr dôjde tiež k zníženiu množstva vyprodukovaného moču, mení sa jeho farba a zapácha.“
Keď sa situácia dostane do kritického bodu a obličky prestanú fungovať, prejaví sa to príznakmi, ako je porucha vedomia, vysoký krvný tlak, zadržiavanie tekutín, znížené množstvo moču, dýchavičnosť, nevoľnosť a vracanie. Následná liečba tak často prich...
Zostáva vám 85% na dočítanie.