Alebo sme mali aspoň dobrú výhovorku, že jednoducho nestíhame. Obmedzené vychádzanie spolu so štedrosťou Veľkej noci, ktorá je už za dverami, sa neraz pretaví do toho, že jeme viac a hýbeme sa menej, ako by nám bolo milé.
Sladká cesta do pekla
Na začiatku si však ujasnime, že do akýchkoľvek chudnúcich aktivít sa rozhodne netreba púšťať, ak nie ste zdravotne fit. Myslíme tým akútne choroby ako chrípka alebo iné vírusové či bakteriálne ochorenia, ak máte vážne oslabenú imunitu a problémy s tým spojené.
Ako o vhodných adeptoch hovoríme o tých, ktorým prekáža pneumatika okolo pása alebo sa boria s výraznejšou nadváhou či obezitou. A že ich nie je málo, hovoria aj štatistiky.
Podľa Zdravotníckej ročenky Slovenskej republiky za rok 2018 bolo v ambulanciách kvôli obezite či inej nadmernej výžive sledovaných 13 740 detí a mladistvých do 18 rokov a 3 579 ľudí vo vekovej kategórii od 19 do 26 rokov.
Pritom hovoríme iba o tých, ktorí sa rozhodli svoje problémy riešiť v spolupráci s lekármi, takže skutočné čísla sú určite vyššie. A pri vyšších vekových kategóriách sú ešte hrozivejšie.
Podľa údajov z roku 2012 sa v pásme nadhmotnosti a obezity nachádzajú približne dve tretiny slovenskej dospelej populácie. Ako pre portál protiobezite.sk uviedla Ľubomíra Fábryová, prezidentka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti, „sedem z desiatich slovenských mužov vo veku 18 – 64 rokov a šesť z desiatich slovenských žien rovnakého veku má nadhmotnosť alebo obezitu“.
A tretím, najťažším stupňom obezity trpí viac ako jedno percento všetkých dospelých Slovákov. To, že nadváha a obezita prispievajú k rozvoju mnohých civilizačných ochorení vrátane cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení či onkologických diagnóz, azda ani nemusíme písať. Čo však s tým?
Prevažná väčšina z nás už má za sebou jeden či viacero neúspešných pokusov s týmto stavom skoncovať. Problémom však je, že žiadna zo striktne obmedzujúcich diét nefunguje dlhodobo.
Človek sa tam...
Zostáva vám 85% na dočítanie.