Lekári z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny dali dokopy návod, ako sa dožiť vysokého veku v zdraví a bez tabletiek. Vychádzali pritom z množstva vedeckých štúdií vo svete aj svojich vlastných. A ukázali sa hocikedy prekvapivé fakty.
Napríklad, že menšia nadváha okolo piatich kilogramov je pre telo najzdravšia a že sú prirodzené váhové výkyvy v priebehu roka o pár kilogramov hore či dole.
Alebo, že chodiť cez zimu do solária je zdravšie než trpieť nedostatkom vitamínu D. „Existuje vzťah medzi nízkou hladinou vitamínu D a zvýšenou kazivosťou zubov u detí, u dospelých je jeho nedostatok spojený so srdcovo-cievnymi chorobami a vyšším rizikom Alzheimerovej choroby," vymenúva vedecký pracovník Jaroslav Hubáček.
Hlavné zásady, ako žiť zdravo, by sa dali zhrnúť do jednej všeobecnej vety: Hlavne žiadne extrémy. Než chodiť dvakrát týždenne na hodinu do posilňovne a schudnúť za rok kilo a pol, majú lepší efekt každodenné detaily: zaparkovať auto na najvzdialenejšom mieste parkoviska a prejsť do práce o pár krokov viac. A ako platiť vysoké sumy za biopotraviny so sporným pozitívnym efektom, radšej investovať do zubov, aby bolo čím odhryznúť jablko.
Vo dvojdielnej knihe, ktorá nesie názov Dlhovekosť bez liekov, vedci a lekári rozoberajú prakticky všetky aspekty života: od prevencie cez hojenie rán, princípy chorôb, vplyv genetiky až po pravidlá v Česku nie moc známych, ale zdravých športov, ako je potrebné hádzanie diskom – frisbee, alebo šerm Kendo.
„To je šermovanie obojručne s drevenými palicami. A je to ideálny šport pre seniorov," hovorí Věra Adámková z preventívnej kardiológie IKEM. Tá tiež knihu v dvojročnom projekte dávala dokopy. „Je to síce určené hlavne pre študentov medicíny, ale písaná je aj pre laikov ako ľahké čítanie ku káve," povedala.
Odborníkom išlo predovšetkým o to, aby sme sa pokúsili čo najľahšie a v zdraví prekonať magickú päťdesiatku. "Predpokladá sa, že dĺžka ľudského života je evolučne ohraničená dobou päťdesiatich rokov. Poznatky o životnom štýle, zlepšená zdravotná starostlivosť a nové vedecké informácie umožnili predĺžiť túto dobu až k osemdesiatich rokom," uvádza Hubáček.
Ešte na začiatku deväťdesiatych rokov mali Česi vyhliadky, že v plnom zdraví prežijú 53 rokov. Dnes je to už 61 rokov. Švédi však žijú v zdraví až do sedemdesiatich.
zdroj: MF Dnes