Máte aj v USA ľudí, ktorí po Novom roku nabehnú do posilňovne s túžbou schudnúť?
Samozrejme, každý január je to rovnaké. Posilňovne sú plné, osobní tréneri sa môžu pretrhnúť a počas februára je to opäť na normále. Problém je, že ľudia chcú výsledky veľmi rýchlo. Týždeň držia diétu, potom sa prejedia a stratia motiváciu.
Čo teda svojim klientom radíte?
Sústrediť sa na kvalitu potravín. Ľudia sa ma pýtajú, či majú skúsiť ketogénnu diétu alebo prerušované hladovanie. Zo začiatku by som vôbec neriešil diéty, ale sústredil by som sa na skutočné, kvalitné potraviny. Odporúčam jesť maximálne trikrát denne – raňajky, obed, večeru. Nedávať si večer pri televízii chipsy, vysadiť alkohol. A pridať pohyb.
Aký je pre začiatočníka najvhodnejší?
Akýkoľvek. Občas počujem: Mňa posilňovňa nebaví. Fajn, môžete chodiť behať, hrať futbal, florbal, basket. Hlavne športovať pravidelne. Veľa ľudí bohužiaľ neurobí ani drep, začínam s nimi teda od základov - drepy s pridržaním sa stoličky, kľuky, cviky na rovnováhu. Na to nadväzujeme a postupne sa prepracovávame aj k zhybom. Kto nechce cvičiť s trénerom, odporúčam cvičiť pred zrkadlom kvôli správnej technike. Veľa ľudí cvičí podľa videí, ale s chybami a potom sa ľahko zraní a prídu o motiváciu so športom pokračovať.
Ešte k diétam. Spomenuli ste prerušované hladovanie – 16 hodín nejesť, 8 hodín jesť – to je teraz pomerne obľúbené, však?
Áno, ale musí to byť nastavené správne. Neodporúčam túto diétu praktizovať každý deň a dlhodobo, môže to neskôr spomaľovať organizmus.
Zostáva vám 75% na dočítanie.