Pokiaľ by sa moderný kráľ pýtal svojich trochu dcér na intenzitu lásky k nemu, tak novodobá Maruška by asi sotva pokorne zašepkala: „Tak vás, tatuško, ľúbim ako tú soľ.“ Niekoľko desaťročí totiž tento (zvyčajne) biely prášok či kryštáliky schytávajú spolu s cukrom či múkou označenie ako biely jed či biela droga.
Stali sa tak obeťou extrémov. Kedy sa teda bez štipky soli nepohneme a odkiaľ nám jej do tela, naopak, prúdi nadbytok? A akú soľ si vlastne pre zdravie vybrať?
Slaná výplata
V ľudskom tele klasickú soľ vo forme bielych kryštálov nenájdeme. V krvi a ďalších telových tekutinách sú však sodík (Na) a chloridy (Cl), teda dve zložky, ktoré dohromady tvoria soľ (chemicky chlorid sodný – NaCl). Dospelý človek má v sebe zhruba sto gramov z každého a navyše ďalšie minerálne soli a stopové prvky.
Sú absolútne nevyhnutné na fungovanie srdca, nervov a svalov aj vstrebávanie látok v čreve a obličkách. Naše telo si ich nevie vytvoriť samo, preto je nutné získať ich iným spôsobom. „Odhadovaný primeraný príjem pre dospelého je denne 1,5 gramu sodíka a 2,3 gramu chloridov,“ udáva český Národný zdravotnícky informačný portál.
Jednoducho môžeme vypočítať, že dospelému človeku stačia necelé 4 gramy soli denne. Také množstvo do seba vpraví príjmom soli obsiahnutej v potrave. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je optimálnych 5 až 6 gramov, samozrejme, vždy záleží aj na fyzickej aktivite a činnosti jednotlivca.
Ak by sme sa pozreli do dávneho praveku, tak by sme zistili, že naši dávni predkovia
Zostáva vám 84% na dočítanie.