Rakúskeho maliara, grafika a popredného predstaviteľa viedenskej secesie Gustava Klimta kvôli jeho zobrazovaniu žien alebo milostných scén mnohí považovali za šíriteľa pornografie. Iní zase za priekopníka nových foriem výtvarného zobrazovania. Gustav Klimt sa narodil vo Viedni v rodine zo strednej vrstvy, ktorá mala pôvod na Morave, uvádza portál Lidovky.cz.
Nadnesene sa zvykne hovoriť, že „v rokoch 1900 až 1910 bola Viedeň jedným z duchovných stredov sveta, ale nevedela o tom“. Čosi bolo vo vzduchu. Vskutku sa tu diali prevratné veci nielen v umení, ale aj v ďalších kultúrnych či vedných disciplínach.
V galérii sa prejdite prehliadkou jeho vrcholných diel:
Nová, ba revolučná hudba, literatúra, architektúra, kunsthistória či povestná psychoanalýza tu na seba vzájomne pôsobili a rýchlo posúvali vývoj s nastupujúcou generáciou. Umenie sa malo stať akýmsi náhradným náboženstvom, ponúkajúcim únik pred konvenciami stále viac zviazaným životom.
Čosi sa dralo na povrch. Viedeň bola pohoršená novými „výstrelkami“ a súčasne cisárska vláda moderné umenie vypočítavo podporovala. Kultúra bola vnímaná ako dobrá zahraničná reprezentácia a do nových prúdov sa okrem toho vkladala nádej, že zmiernia národnostné trenice. Moderné umenie, ktoré malo zjednocovať, sa teda paradoxne tešilo oficiálnej podpore práve v čase, keď sa prejavili prvé známky rozkladu štátnych štruktúr.
Tvorba mladých a odvážnych sa však uberala vlastnou, neočakávanou cestou. Secesia sa stala vo Viedni synonymom modernosti, vzdialenej povrchnej príťažlivosti. Tretieho apríla 1897 bolo založené združenie zvané Viedenská secesia, ktorého prvým prezidentom sa stal Gustav Klimt.
Maliari, sochári aj architekti sa týmto činom jasne vzbúrili proti estetickému konzervatizmu a doterajšej izolácii. „Chceme vyhlásiť vojnu sterilnej rutine a všetkým formám nevkusu… Naša Secesia nie je bojom moderných umelcov proti starým majstrom, ale bojom za skutočný rozvoj tvorby proti takzvanému umeniu podvodníkov, ktorí sa umelcami iba nazývajú a umeniu samotnému nijako neprospievajú,“ písalo sa v manifeste. Pohľad na realitu, ale aj krásu sa začal meniť.
Zostáva vám 80% na dočítanie.