Stella Zázvorková SNÍMKA: Archiv MafraSNÍMKA: Archiv Mafra
StoryEditor

Herečka Stela Zázvorková: Prekonala rozvod aj dcérinu samovraždu

03.09.2022, 00:00
  • Napriek inteligencii a skvelému vzdelaniu sa dávala obsadzovať do úloh hašterivých žien či pavlačových klebetníc.
  • Hoci jej divadlo a film vzalo muža aj jediné dieťa, nezanevrela nikdy na múzy ani na život.
  • A vytvorila prototyp v našich končinách pomerne vzácneho „ženského klauna“.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne.

Pani Zázvorková prehovorila manžela, známeho architekta, ktorý napríklad projektoval pamätník národného oslobodenia na Vítkove, aby dcéru pomenovali podľa vtedy populárneho Flammarionovho románu Stella. Neskôr mamička nútila dievča študovať, pretože si vysnívala, že si vezme diplomata a bude po jeho boku reprezentovať vlasť.

Keď ju však profesor matematiky na reálnom gymnáziu „reálne“ vyzval, nech ide radšej „ku komediantom“, vydala sa na konzervatórium. Neprijali ju. Ranená neúspechom prestúpila na anglickú internátnu školu. Tam študovala dobre a naučila sa niekoľko jazykov, nielen angličtinu.

image

Herec Miloš Kopecký: Svoj najzbabelejší čin stihol napraviť

Počas súkromných lekcií pridala aj latinčinu. Čítanie obľúbených autorov si dopriala v origináli. Sen o divadle sa jej nakoniec splnil. Do tajov herectva ju zasväcoval legendárny divadelník Emil František Burian, ktorý otvoril pre mladých adeptov školu. Stella Zázvorková neskôr spomínala: „Pri svojej premiére na javisku som hrala nemú trojúlohu – dvere, schody a portiéru. Vlastík Brodský kľúč. Bolo to divadlo veľmi moderné.“

Pre mnohých obdivovateľov tejto populárnej herečky bolo nepochopiteľné, že takáto vzdelaná žena intelektuálnych záľub po dlhé roky nechávala režisérov, aby ju obsadzovali do typu prostoduchých a hašterivých ženských alebo pavlačových klebetníc. Tým zužovali nielen jej herecký register, ale aj osobnosť.

Trvalo dlho, než začala tlmiť robustnosť a hlučnosť komických ženštín, na ktoré bola zdanlivo predurčená svojím výzorom, a dokázala stvárniť aj ženy hlbšieho charakteru, nie bojovné a rázne, citlivé a rozvážne. Mladá herečka sa zamilovala do Miloša Kopeckého v divadielku Veterník.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Josef Kemr: Hercom sa stal napriek otcovmu nesúhlasu
01 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Spomienky na posledné spoločné československé leto: Keď nad Slovenskom visel Damoklov mečiar 02 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Politik Michail Sergejevič Gorbačov: Po smrti ženy stratil zmysel života 03 - Modified: 2022-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Farby, ktoré dvíhajú mladých od počítačov: Revitalizácia ihriska v Petržalke je návratom ku koreňom 04 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Nečakaná novostavba: Dom, ktorý zapadol do okolia ako odraz majiteľa. Výsledok je viac než vydarený 05 - Modified: 2022-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Literárny vedec a prekladateľ Zvonko Taneski: Balkánec vo mne sa občas búri
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. september 2022 03:45