Sú zamestnania, ktoré si na človeku vyberú svoju daň už po niekoľkých desaťročiach sústavného prevádzkovania. To či dokážeme pokračovať v práci do sedemdesiatky dlhšie alebo budeme trpieť bolesťami a chorobami už pred dovŕšením súčasného dôchodkového veku závisí vo väčšine profesií s nízkou mierou fyzickej náročnosti aj na súbežnom životnom štýle a starostlivosti o telesnú i duševnú kondíciu.
Pamätajme na dôchodok
Nech už bude vek odchodu do dôchodku akýkoľvek, mali by sme naň myslieť už od mladosti. Nielen po finančnej stránke, kde sa oplatí šetriť aspoň menšie čiastky, ale dlhodobo. Cieľom by malo byť udržať sa v kondícii s pomocou stravy, životného štýlu aj pohybu.
„Ľudia majú vyššie povedomie o zásadách zdravého životného štýlu a dôležitosti pohybu, paradoxne sa však hýbu menej ako predošlé generácie,“ upozorňuje fyzioterapeutka z pražskej FYZIOkliniky Iva Bielková. Životný štýl dôchodcov sa podľa nej mení.
„Žijeme v čase, keď je všetko možné aj z pohodlia domova. Manuálne práce zanikajú, starostlivosť o vnúčatá už nie je samozrejmosťou, pribúda chronických chorôb a ubúda kolektívnych športov vo voľnom čase,“ vysvetľuje.
„Všetko závisí od životnej vitality jednotlivca, avšak všeobecne je priemerný Čech v neskoršom veku skôr pasívny, čo oslabuje jeho imunitu a zvyšuje riziko civilizačných ochorení.“
Pokiaľ si už v mladosti uvedomujeme, že sa potrebujeme udržať v dobrej kondícii do vysokého veku, môžeme tomu prispôsobiť životný štýl.
Zostáva vám 66% na dočítanie.