Dáta a vzorky, ktoré mal k dispozícii autorský tím rozsiahlej štúdie, ktorá odmieta teóriu, že protiklady sa priťahujú, boli veľkorysé. S ohľadom na to, aký tuhý korienok príslovie velebiace protiklady má, si ich priblížime.
Po prvé, tím mal pre túto metaanalýzu k dispozícii údaje o miliónoch párov tvorených mužom a ženou. Po druhé, problém analyzoval autorský kolektív sám. Vo svojej štúdii siahol k dátam takmer 90-tisíc dvojíc opačného pohlavia, ktoré poskytla ich databáza UK Biobank. Tie boli ešte bohatšie, nakoľko sledovali celkom 133 znakov, mnohé z nich pritom nepatrili k tým, ktoré by sa skúmali príliš často.
Závery práce, ktorá vyšla v magazíne Nature Human Behaviour, sú jasné. Metaanalýza nenašla presvedčivý dôkaz, že by sa protiklady priťahovali, a to ani v jednom zo sledovaných znakov. Autorská štúdia z databázy UK Biobank našla len málo znakov, pri ktorých negatívna korelácia vyšla, bola však veľmi slabá.
Protiklady sa teda evidentne nepriťahujú. Pri hľadaní náprotivku nás skôr osloví zhoda, aj keď autorský tím upozorňuje, že ani jej magnetizmus nie je nijako silný. V akých znakoch nás teda súlad láka najviac?
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Zostáva vám 78% na dočítanie.