Variant koronaviru omikron sa zrejme šíril západnou Európou už predtým, než na ňu 25. novembra upozornila Juhoafrická republika.
V desiatich štátoch EÚ vrátane Českej republiky sa doteraz potvrdilo 42 prípadov nového variantu a šesť možných ďalších laboratóriá preverujú. Informácie o tom, do akej miery omikron dokáže obísť imunitu, budú k dispozícii až o niekoľko týždňov.
Holandsko dnes ohlásilo, že sa omikron potvrdil v tejto krajine zo vzoriek odobratých už 19. a 23. novembra. Nepriviezli ho cestujúci z JAR, ako sa doteraz predpokladalo.
Tiež správa z Nemecka svedčí o tom, že omikron nemusí byť importovaný variant. V nemeckom Lipsku sa potvrdila nákaza omikrónom u 39-ročného muža, ktorý nebol nikde v zahraničí ani nebol v kontakte s nikým, kto cestoval.
Ďalšie krajiny medzitým ohlasujú svoje prvé prípady omikronu, medzi nimi dnes Japonsko a Francúzsko - v Japonsku sa potvrdil u cestujúceho z Namíbie, v prípade Francúzska je nakazeným 53-ročný muž z ostrova Réunion, ktorý predtým cestoval do Mozambiku a JAR.
V desiatich krajinách EÚ
Podľa Európskeho strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb sa omikron potvrdil doteraz v desiatich krajinách EÚ v 42 prípadoch a šesť podozrení sa ešte overuje.
Ide o ľudí z mladšej vekovej skupiny s miernymi alebo vôbec žiadnymi symptómami. Šéfka strediska Andrea Ammonová povedala, že odpoveď na to, či tento variant dokáže obísť nadobudnutú imunitu, sa zistí až po ukončení laboratórnych testov za pár týždňov.
Európska agentúra pre lieky (EMA) je pripravená schváliť vakcíny účinné proti variantu omikron v priebehu troch až štyroch mesiacov, ak to bude potrebné.
Zatiaľ ale nie je isté, či bude úprava doteraz používaných vakcín potrebná. Svetová zdravotnícka organizácia však upozornila už v pondelok, že omikron predstavuje vysoké riziko.
Opatrenia pribúdajú
Stále viac krajín sa snaží brániť šíreniu nového variantu cestovnými obmedzeniami. Japonsko zakázalo vstup cudzincom, vstup cestujúcim z desiatich afrických štátov zakázala aj Kambodža, ktorá sa cestujúcim z cudziny otvorila iba pred dvoma týždňami.
Obmedzenie vstupu pre niektorých cudzincov začne vo štvrtok platiť v Hongkongu. Vlády neprestávajú klásť dôraz na význam vakcín aj v novej situácii a tlačia na to, aby sa ľudia nechali očkovať.
Rakúsko, ktoré zavádza od prvého februára povinné očkovanie, zvažuje pokutovať odmietača až 7 200 eurami. Návrh príslušného zákona však ešte nie je hotový a rakúska vláda by ho mala predložiť budúci týždeň.
Povinné očkovanie pre ľudí nad 60 rokov zavedie aj Grécko a od polovice januára bude za nedodržanie vymáhať pokutu 100 eur. V Grécku je teraz v tejto skupine bez očkovania 520-tisíc ľudí.
Za zrýchlenie očkovania sa dnes v Českej republike vyjadrili novomenovaný premiér Petr Fiala a odchádzajúci premiér Andrej Babiš. Podporili iniciatívu Lekári pomáhajú Česku, ktorá chce urýchliť očkovanie treťou dávkou vakcíny proti covidu-19. Za týždeň by tak mohlo byť možné podať až milión tretích dávok.
Nedostatočné zisťovanie
Eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová kladie dôraz na širšie testovanie a sekvenovanie, ktoré umožní zachytiť variant omikron.
Komisárka výzvu zaslala ministrom zdravotníctva EÚ. Európske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb radí k siedmim krajinám, ktoré nedostatočne zisťujú varianty koronaviru, aj Českú republiku. Ďalšie sú Fínsko, Grécko, Slovinsko, Cyprus, Litva a Írsko.
Značné problémy má kvôli stúpajúcemu počtu hospitalizovaných Slovensko, kde je kvôli covidu-19 v nemocniciach 3444 ľudí. Pritom už minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že po prekročení hranice 3200 covidových pacientov v nemocniciach bude krajina na prahu humanitárnej katastrofy.
Pre vládu priaznivé rozhodnutie dnes urobil nemecký ústavný súd, keď zamietol sťažnosti na už neaktívnu núdzovú brzdu používanú na zvládnutie šírenia koronaviru.
Jej súčasťou boli zákazy nočného vychádzania, nútené obmedzenia kontaktov a uzávierky škôl. Súd dospel k záveru, že išlo síce o zásah do osobných práv, ale prevládol prínos pre ochranu verejnosti a udržanie funkčností zdravotníctva.
Naopak problémy má americká administratíva. Americký federálny súd v pondelok zablokoval jej nariadenie o povinnom očkovaní zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktoré dostávajú peniaze z vládnych programov verejného zdravotného poistenia. Pozastavenie sa týka desiatich štátov ovládaných republikánmi, ktoré nariadenie spoločne napadli.