Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 07:22

Svetová banka dá 200 miliárd dolárov na boj proti klimatickým zmenám

Finančné prostriedky pôjdu na skvalitnenie predpovedí, systémy včasného varovania a na informačné služby.

Svetová banka dá 200 miliárd dolárov na boj proti klimatickým zmenám
Zdroj: Reuters

Skupina Svetovej banky (SB) chce v priebehu piatich rokov od roku 2021 investovať 200 miliárd dolárov do boja s klimatickými zmenami, čo predstavuje dvojnásobok investícií súčasného päťročného plánu.

Finančné prostriedky pôjdu na skvalitnenie predpovedí, systémy včasného varovania a na informačné služby. Uvádza to vyhlásenie skupiny, z ktorého čerpala agentúra Bloomberg.

"Zmena klímy predstavuje existenčnú hrozbu pre najchudobnejšie a najzraniteľnejšie krajiny sveta. Naše nové ciele ukazujú, ako vážne sa touto otázkou zaoberáme," povedal prezident SB Jim Yong Kim.

"Snažíme sa, aby sme urobili viac a rýchlejšie a vyzývame globálne spoločenstvo, aby robilo to isté," dodal.

Zhruba polovicou prispeje samotná SB, o zvyšok sa podelí Medzinárodná finančná korporácia (IFC), Agentúra pre mnohostranné investičné záruky (MIGA) a súkromný kapitál.

Nové ciele vychádzajú z akčného plánu pre zmenu klímy v rámci SB z roku 2016. V roku 2018 poskytla skupina SB na opatrenia v oblasti klímy rekordných 20,5 miliardy dolárov.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.