Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 10:37

Aktivistka Greta Thunbergová a študenti získali cenu Amnesty International

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International ocenila nasadenie, s akým študenti bojujú proti zmene klímy.

Aktivistka Greta Thunbergová a študenti získali cenu Amnesty International
Zdroj: Reuters

Londýn – Šestnásťročná švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová a študenti, ktorí štrajkovali za boj proti zmene klímy spolu s ňou v rámci globálneho študentského hnutia Fridays for Future, získali v piatok cenu medzinárodnej organizácie za obranu ľudských práv Amnesty International (AI). Informovala o tom agentúra Reuters.

Stali sa tak nositeľmi a nositeľkami titulu „veľvyslanec svedomia“. Takýto titul získali napríklad barmská vodkyňa Do Aun Schan Su Ťij, bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela, alebo bývalý československý a český prezident Václav Havel.

„Musíte bojovať za to, čo považujete za správne. Myslím, že všetci, kto sú súčasťou hnutia, tak robia,“ uviedla Greta Thunbergová vo svojom vyhlásení. Podľa nej je do očí bijúca nespravodlivosť, že ľudia, ktorých klimatická zmena najviac postihuje, sú zároveň tí, kto sú za ňu najmenej zodpovední.  

Generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo uviedol, že organizácia oceňuje nasadenie, s akým sa mladí aktivisti po celom svete postavili proti zmene klímy. „Pripomínajú nám, že sme silnejší, než si myslíme, a že všetci môžeme zohrať rolu pri ochrane ľudských práv pred klimatickou katastrofou.“

Minulý rok začala Greta Thunbergová každý piatok miesto do školy chodiť pred švédsky parlament. Neskôr sa k jej štrajku pridali študenti po celom svete a vzniklo globálne študentské hnutie Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť). Thunbergová však vyzýva k tomu, že je nutné sa spojiť s dospelými a na 20. septembra zvolala globálny štrajk proti klimatickej zmene. Účasť na ňom už potvrdili aj renomovaní akademici a aktivisti ako napríklad Naomi Kleinová či Noam Chomsky.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.