Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 16:25

Počet vysídlených ľudí na svete sa opäť zvýšil, je najvyšší v dejinách

Organizácia Vysokého komisára OSN pre utečencov zverejnila nové štatistiky o počte ľudí vysídlených na celom svete za rok 2018. Ich počet opäť narástol a je najvyšší od založenia organizácie pred 70 rokmi.

Počet vysídlených ľudí na svete sa opäť zvýšil, je najvyšší v dejinách
Zdroj: UNHCR

V roku 2018 bolo na celom svete vysídlených viac ako 70 miliónov ľudí, čo je historicky najvyšší počet zaznamenaný od založenia UNHCR pred 70 rokmi. Z vysídlených ľudí je 25,9 milióna utečencov, 41,3 milióna ľudí je vnútorne vysídlených v rámci hraníc svojich krajín a 3,5 milióna sú žiadatelia o azyl. 

Deti pritom tvorili viac ako polovicu populácie utečencov (13 miliónov). Krajiny, ktoré čelili rapídnemu nárastu vysídlených osôb len v priebehu jedného roka, boli Venezuela (kde sú až štyri milióny vysídlených občanov, ktorí utiekli zo svojej krajiny) a Etiópia (s 1,6 miliónmi vysídlených osôb, z ktorých 98 percent však stále žije v krajine).

Zdroj: Liga za ľudské práva

​UNHCR uvádza, že v roku 2018 bolo viac ako 13 miliónov ľudí vysídlených z piatich krajín - Sýrie, Afganistanu, Južného Sudánu, Mjanmarska a Somálska. Vzhľadom na nedostatok potravín, liekov a práce v týchto krajinách, počet vysídlení ďaleko prevyšuje schopnosť medzinárodného spoločenstva prichádzať s riešeniami.

Podľa UNHCR zaznamenali v roku 2018 viac než 81-tisíc žiadostí o presídlenie, reálne sa zrealizovali približne 55-tisíc odchodov z dôvodu presídlenia. Najviac ľudí bolo presídlených do Spojených štátov (17 112 ľudí). Medzi krajiny, ktoré prijali najviac utečencov, patria Pakistan (1,4 milióna), Uganda (1,2 milióna), Sudán (1,1 milióna) a Nemecko (1,1 milióna).

Zdroj: Liga za ľudské práva

V porovnaní napríklad s Tureckom, ktoré je už štvrtý rok za sebou krajinou s najviac utečencami na svete (3,7 milióna), alebo s Libanonom, ktorý je aj naďalej hostiteľom najväčšieho počtu utečencov v pomere k počtu svojho obyvateľstva (jeden zo šiestich obyvateľov je utečenec), členské štáty EÚ prijímajú rádovo menej utečencov.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.