Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2019, 13:51

Na Sibíri zhorela plocha väčšia ako polovica Slovenska. Odborník vysvetlil, v čom je tento rok problém

Väčšina požiarov zúri v Irkutskej oblasti a Krasnojarskom kraji.

Na Sibíri zhorela plocha väčšia ako polovica Slovenska. Odborník vysvetlil, v čom je tento rok problém
Zdroj: TASR/AP

Tisíce hasičov a dobrovoľníkov ďalej zvádzajú boj s lesnými požiarmi na Sibíri. Len v Irkutskej oblasti pri Bajkalskom jazere sa 4500 dobrovoľníkov so špeciálnymi prístrojmi snaží zabrániť plameňom, aby preskočili na obývané osady, oznámili dnes podľa agentúry Interfax ruské úrady.

Požiare zhasnú prirodzeným spôsobom

Podľa ich údajov leží 121 osád bezprostredne v zóne, kde je zdraviu škodlivý dym obzvlášť silný.

Podľa lesnej správy zničil už oheň lesnú plochu s rozsahom zhruba troch miliónov hektárov, čo je viac ako 60 percent plochy Slovenska. Dnes úrady registrujú ešte 174 ohnísk lesných požiarov na ploche okolo 125-tisíc hektárov. Väčšina požiarov zúri v Irkutskej oblasti a Krasnojarskom kraji.

​Expert z Ruskej akadémie vied Jevgenij Lupjan agentúre Ria Novosti povedal, že požiare zhasnú v každom prípade prirodzeným spôsobom, pričom väčšina z nich pravdepodobne počas nadchádzajúcich dvoch týždňov.

Škody vo výške 2,4 miliardy rubľov

Tohtoročný situáciu označil za ťažkú, poukázal však na to, že v minulých rokoch bola plocha zasiahnutá ohňom rozsiahlejšia. Tento rok sa však niesol dym z požiarov na západ a nie na severovýchod, ako obvykle, povedal Lupjan, ktorý vedie na akadémii oddelenie technológie satelitného monitoringu. V dôsledku toho dym prekryl veľké centrá na Sibíri.

Vedec spresnil, že teraz sú požiarom zasiahnuté menej ako tri milióny hektárov lesa. Toto číslo podľa neho zahŕňa aj územia, ktorými už požiar prešiel, a to hlavne za júl. Lupjan tiež upozornil, že nasadenie hasiacich lietadiel nie je vždy účinné. Z vysokej výšky je podľa neho ťažké zasiahnuť ohnisko požiaru, veľa vody sa navyše vyparí.

Experti odhadujú škody v dôsledku požiaru tajgy, dôležitej aj pre globálnu klímu, na 2,4 miliardy rubľov (vyše 33 miliónov eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.