Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2020, 11:44

Grécko pustoší medikán: mesto premenil na jazero, zničil most a zabil dvoch ľudí

Hasiči dostali viac ako 2 450 žiadostí o pomoc pri záchrane uväznených osôb, odstraňovaní stromov a odčerpávaní vody z domov a obchodov.

Grécko pustoší medikán: mesto premenil na jazero, zničil most a zabil dvoch ľudí
Zdroj: Reuters

Stredomorský hurikán Janos má prvé dve obete. Takzvaný medikán, teda stredomorský hurikán, v piatok vyvracal stromy a spôsobil výpadky prúdu na Iónskych ostrovoch a západnom Peloponéze, než sa dnes presunul na centrálne časti Grécka, kde zaplavil ulice a domy.

​Zasiahol hlavne oblasti okolo miest Karditsa a Farsala, uviedla s odvolaním sa na miestne úrady agentúra Reuters.

Hasiči oznámili, že našli telo staršej ženy v zatopenom dome v dedine blízko Farsaly. Polícia tiež uviedla, že nezvestné sú dve ďalšie osoby. O niečo neskôr sa objavili informácie, že hasiči našli mŕtveho 63-ročného muža v blízkosti nemocnice v meste Karditsa, nebolo však jasné, či je to jeden z nezvestných.

Prudký dážď podľa záberov štátnej televízie premenil mesto Karditsa na jazero. Zničený bol tiež jeden most a prerušené vlakové spojenie medzi Aténami a mestom Solún.

Od okamihu, keď búrka zasiahla Grécko, hasiči dostali viac ako 2 450 žiadostí o pomoc pri záchrane uväznených osôb, odstraňovaní stromov a odčerpávaní vody z domov a obchodov.

Medikány sa vyskytujú v Stredomorí pomerne zriedkavo, najmä v období od októbra do marca. Napríklad v roku 2018 spôsobil medikán Zorba v Grécku rozsiahle škody. V roku 2017 prišlo pri náhlych záplavách o život 25 ľudí a stovky osôb zostali bez domova.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.