16.03.2017, 07:30

Zosuv na jednej z najväčších skládok odpadu na svete si vyžiadal ľudské životy. V Etiópii majú štátny smútok

Víkendový zosuv odpadkov na skládke na okraji etiópskej metropoly Addis Abeba si podľa tamojšej polície a záchranárov vyžiadal prinajmenšom 113 mŕtvych. No ich počet môžem naďalej stúpať. Od včera v Etiópii platí trojdňový štátny smútok, informovala agentúra Reuters.

Zosuv na jednej z najväčších skládok odpadu na svete si vyžiadal ľudské životy. V Etiópii majú štátny smútok
Zdroj: Reuters

Odpadky na skládke v sobotu večer zavalili skoro päťdesiat provizórnych obydlí, ale aj betónové budovy v okolí. Skládka Koshe, čo v amharštine znamená “špinavá”, existuje už päťdesiat rokov a patrí medzi najväčšie na svete. V provizórnych obydliach na nej žijú stovky ľudí, mnohí tam tiež hľadajú jedlo či predmety, ktoré by mohli zúžitkovať.

Etiópska vláda včera oznámila, že nešťastie si vyžiadalo najmenej 113 obetí. Na mieste aj naďalej pokračujú záchranné a pátracie práce, uviedol príslušník mestskej pohotovostnej služby Nigatu Mamo. Nádej na nájdenie ďalších preživších je už mizivá, ešte v pondelok však záchranári zo zosuvu vytiahli jednu živú osobu, dodal Mamo. Hovorkyňa tamojšieho magistrátu Dagmawit Mogesová uviedla, že pátranie po ľuďoch zavalených odpadkami pokračuje a počet obetí sa ešte môže zvýšiť.

Etiópia má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Afrike. Mnoho obyvateľov však stále žije v extrémnej chudobe. Podľa najnovších údajov Svetovej banky spred niekoľkých rokov ide o bezmála 30 percent obyvateľov.

Od vlaňajšieho októbra panuje na väčšine územia krajiny kvôli politickým protestom, ktoré si vyžiadali viac než päťsto obetí, výnimočný stav. Východoafrickú krajinu tiež aktuálne sužuje hladomor, podľa Kancelárie OSN pre humanitárne otázky je v nej na potravinovú pomoc odkázaných až 5,6 milióna ľudí.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.