Ruský prezident Vladimír Putin v 80-minútovom telefonickom rozhovore so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom a s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom povedal, že Moskva je pripravená pokračovať v mierových rozhovoroch s Kyjevom.
Podľa agentúry TASS to uviedla kremeľská tlačová služba. TASS zároveň pripomína, že sa v tomto trojstrannom formáte Putin, Macron a Scholz spojili prvýkrát od 12. marca.
Za obnovu mierových rokovaní
Kancelár Scholz a prezident Macron žiadali od Putina okamžité prímerie a stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny, uviedol hovorca nemeckej vlády.
"Ruského prezidenta vyzvali k vážnym a priamym rozhovorom s ukrajinským prezidentom, smerom k diplomatickému riešeniu konfliktu," dodal hovorca.
Tento apel o znovuzačatie rozhovorov potvrdila aj ruská strana: "Zvláštna pozornosť sa venovala stavu rokovaní, ktoré sú zamrznuté kvôli Kyjevu," uviedol vo vyhlásení k telefonátu Kremeľ.
"Vladimir Putin potvrdil otvorenosť ruskej strany o obnovenie dialógu," dodal. Podľa agentúry TASS Putin tiež znovu varoval Západ pred dodávkami ťažkých zbraní na Ukrajinu.
Ďalšie vyzbrojovanie označil za "nebezpečné" a môže podľa jeho slov ešte viac destabilizovať situáciu na Ukrajine a zhoršiť humanitárnu krízu.
V skutočnosti by zastavenie dodávok zbraní Ukrajine sťažilo jej vlastné možnosti obrany pred inváznymi vojskami.
Azovstaľ aj potravinovaná bezpečnosť
Podľa Elyzejského paláca Macron a Scholz tiež požadovali, aby Moskva oslobodila 2 500 ukrajinských obrancov oceliarní Azovstaľ v Mariupole, ktorých Rusi zajali.
Putin podľa agentúry DPA predstaviteľov Nemecka a Francúzska uistil, že sa so zajatcami z Azovstaľu zaobchádza v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Sľúbil, že k nim získajú prístup zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Obšírne sa podľa Kremľa hovorilo aj o potravinovej bezpečnosti. Putin povedal, že Rusko je ochotné diskutovať o spôsoboch, ako umožniť Ukrajine vyvážať obilie z čiernomorských prístavov.
Rusko a Ukrajina predstavujú takmer tretinu celosvetových dodávok pšenice. Rusko je tiež kľúčovým globálnym vývozcom hnojív a Ukrajina je významným vývozcom kukurice a slnečnicového oleja.
"Rusko je pripravené pomôcť nájsť možnosti pre neobmedzený vývoz obilia, vrátane vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov," uviedol Putin podľa Kremľa.
Macrona a Scholza ruský prezident tiež informoval, že Rusko je pripravené zvýšiť svoj vývoz hnojív a poľnohospodárskych produktov, ak by proti nemu boli zrušené sankcie.
Túto požiadavku ruský prezident v posledných dňoch už vzniesol v rozhovoroch s talianskymi a rakúskymi predstaviteľmi.
Ukrajina a západné krajiny obvinili Rusko z vyvolania potravinovej krízy spôsobenej jeho inváziou na Ukrajinu, ktorá prudko zvýšila ceny obilia, kuchynských olejov, palív a hnojív.
Rusko zo situácie viní západné sankcie proti nemu a zamínovanie ukrajinských prístavov zo strany Kyjeva.
V ukrajinských prístavoch podľa Kyjeva čaká 22 miliónov ton obilia na vývoz do zahraničia. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusi ukrajinské obilie kradnú.
Jeho tvrdenie potvrdzujú aj satelitné zábery ruských lodí naložených obilím zrejme z Ukrajiny alebo vyhlásenia Vladimira Putina, podľa ktorého Rusko zažije najväčšiu žatvu vo svojej histórii.